مطالب آموزشی بدنسازی

فیتنس بانوان چیست؟ هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

فیتنس بانوان چیست؟

در سال‌های اخیر بسیار شاهد این مسئله بوده‌ایم که ورزش فیتنس طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در این بین بانوان توجه زیادی به این رشته ورزشی نشان داده‌اند و تمایل بیشتری به انجام آن دارند. آیا میدانید چرا فیتنس تا این حد توانسته مورد توجه بانوان قرار بگیرد؟ جواب ساده است، همه ما خوب می‌دانیم که بانوان عزیز به دو مسئله خیلی اهمیت می‌دهند یکی سلامت روح و دیگری سلامت بدن و یا تناسب اندام است.

 

اغلب شاهد هستیم که افراد زیادی به ویژه بانوان برای داشتن آرامش درونی به دنبال ورزشی همچون یوگا می‌روند و برای تناسب اندام رشته ورزشی دیگری را مانند ایروبیک، بدنسازی و … را دنبال می‌کنند. اما جالب است بدانید که فیتنس علاوه بر اینکه به کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن کمک می‌کند، می‌تواند برای شما سلامت روح و آرامش درونی را نیز به ارمغان بیاورد. به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم نکات مهمی را در رابطه با فیتنس بانوان برای شما بیاوریم. همراه ما باشید.

 

 

تفاوت ورزش فیتنس بانوان با آقایان

تفاوت ورزش فیتنس بانوان با آقایان

اصول اولیه ورزش برای همه یکسان است. انجام تمرینات، رژیم مناسب، استراحت کافی، داشتن تمرین هوازی برای ثابت شدن برنامه، از جمله کارهایی است که  چه مردان و چه زنان باید انجام دهند. اما حجم تمرینات و نوع تمرینات فیتنس بانوان با آقایان تفاوت دارد. معمولا خانم‌ها تمیرینات کمتری را نسبت به آقایان انجام می‌دهند. زیرا بدن آن‌ها به زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارد.

 

در فیتنس بانوان میزان و نوع تمرینات قدرتی، هوازی و … با آنچه آقایان انجام می‌دهند تفاوت دارد. معمولا خانم‌ها با ورود به بدنسازی و فیتنس کارشان را با تمرینات ایروبیک شروع می‌کنند و روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت را به انجام کارهایی می‌پردازند که خودشان انتخاب کرده‌اند و نظارتی بر آن نیست.

 

این اصول نمی‌تواند درست باشد و نتیجه مطلوبی را برای شما به همراه داشته باشد و شما را به اندامی که انتظار دارید نمی‌رساند. بنابراین بهتر است برای تناسب اندام و سوختن چربی‌ها و ساختن فرم مناسب بدن، بهتر است تحت نظارت مربیان باتجربه و متخصص و مطابق برنامه‌ای اصولی و دقیق که هم تغذیه و هم ورزش را تحت پوشش قرار دهد، به انجام تمرین بپردازید.

 

 

لوازم و تجهیزات فیتنس بانوان در باشگاه و یا منزل

لوازم و تجهیزات فیتنس بانوان در باشگاه و یا منزل

برای انجام تمرینات فیتنس بانوان چه در باشگاه و چه در خانه به دستگاه‌هایی نیاز داریم که به آن‌ها دستگاه بدنسازی می‌گویند. وجود این دستگاه‌ها برای انجام اکثر تمرینات فیتنس بانوان ضروری است. در ادامه اسامی تعدادی از دستگاه‌ها را برای شما آورده‌ایم.

 

 • ایستگاه اسکوات (Squat Station)
 • دمبل‌ها (Dumbbells)
 • نیمکت پرس تخت (Bench Press)
 • نیمکت پرس بالا سینه (Incline Bench Press)
 • نیمکت پرس زیرسینه (Decline Bench Press)
 • نیمکت کشش فوق‌العاده (Hyper Extension Bench)
 • توپ استقامتی (Stability Ball)
 • دستگاه سیم‌کش دوطرفه (Cables and Pulleys)
 • نیمکت شکمی (Abdominal Bench)
 • میله بارفیکس (Pull Up/Chin Up Bar)
 • کتل بل (Kettle Bell)
 • فوم چرخشی (Foam Roller)
 • سیم‌کش زیربغل (Lat Pull Down Machine)
 • جلو ران دستگاه (Leg Extension Machine)
 • پشت ران دستگاه خوابیده (Leg Curl machine)
 • میز لاری (Preacher Bench)
 • دستگاه اسکوات هاک (Hack Squat Machine)
 • دستگاه اسمیت (Smith Machine)
 • دستگاه ساق پا نشسته (Calf Machine)
 • دستگاه ساق پا ایستاده (Standing Calf)
 • دستگاه داخل ران (Leg Abduction / Abduction Machine)
 • دستگاه بیرون ران (Leg Abduction / Abduction Machine)
 • میله پارالل (Dipping Bars)
 • تردمیل (Treadmill)
 • الپتیکال (Elliptical)
 • دوچرخه ثابت (Gym Bike)
 • نیمکت تخت (Plain Bench)
 • دستگاه قایقی (low row cable machine)
 • توپ پزشکی (Medicine Ball)

 

 

تفاوت فیتنس با بدنسازی

تفاوت فیتنس با بدنسازی

به دلیل استفاده مشترک دستگاه‌های بدنسازی، بسیاری گمان می‌کنند که فیتنس، کراس فیت و بدنسازی شبیه به یکدیگر هستند و فقط اسامی آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. اما واقعیت امر این است که برخی از لوازم کراس فیت با لوازم بدنسازی فرق دارد. و بین تمرینات بدنسازی با فیتنس بانوان نیز تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

 

فیتنس بانوان از آن دسته رشته های ورزشی است که با ترکیب تمرینات هوازی و قدرتی، نیروی عمومی بدن را افزایش می دهد و به عضله سازی کمک می کند و برای انجام آن نیاز به وزنه‌های سنگین نیست.  اما در بدنسازی تمرینات بسیار سخت، پرفشار و وزنه های سنگین وجود دارد و بیشتر، هدف از این ورزش حجم دادن به عضلات بدن است. پس می‌توان گفت بزرگترین تفاوت فیتنس با بدنسازی در عضله سازی است. در واقع فیتنس به تقویت عضلات و بدنسازی به حجیم کردن آن اهمیت می‌دهد.

 

 

نکات طلایی که به بهبود عملکرد تمرینات فیتنس بانوان کمک می‌کند

تمرینات فیتنس بانوان

توجه به کالری دریافتی: بسیاری از بانوان برای تسریع روند لاغری خود مقدار غذا را کم و یا یکی از وعده‌های غذایی را حذف می‌کنند. اما اشتباه نکنید زیرا هر ورزشی احتیاج به انرژی دارد. این انرژی از طریق خوردن مواد غذایی وارد بدن فرد می شود. بنابراین سعی کنید طبق برنامه غذایی که از مربی می‌گیرید عمل کنید و هر دو ماه یکبار برنامه غذایی خود را با مربی چک کنید.

 

تمرینات سخت و نتیجه مطلوب: گاهی انجام بعضی تمرینات برای ما سخت است و باعث می‌شود که درد را احساس کنیم. دقیقا مانند زمانی که تمرین اسکوات و یا دراز نشست را انجام می‌دهید. باید به شما بگویم در فیتنس بانوان، زمانی که شما درد را احساس می‌کنید، ماهیچه‌های شما در حال تقویت شدن و شکل گیری است.

 

کمیت یا کیفیت تمرین؟ معمولا خانم‌ها هنگامی که شروع به انجام ورزش فیتنس بانوان می‌کنند دچار ضعف عضلات می‌شوند و این مسئله به دلیل کم تحرکی اتفاق می‌افتد و به مرور زمان این مشکل حل می‌شود. اما درست در همین دوره خانم‌ها قادر نیستند که تمرینات را درست و به دفعات زیادی انجام دهند. به همین دلیل گاها تمرینات را اشتباه انجام می‌دهند که این کار اشتباه است و نباید کیفیت را فدای کمیت کرد. بهتر است حرکت درست و در تعداد کمتری انجام شود.

 

پس از آنکه نکات مهم را بررسی کردیم باید بدانیم که چگونه و از کدام فروشگاه لوازم فیتنس را برای باشگاه و یا منزل خود خریداری کنیم؟ تن‌ آسا یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌های تولید و فروش لوازم فیتنس بانوان می‌باشد که بهترین دستگاه‌ها را با بهترین قیمت در خدمت شما عزیزان قرار می‌دهد. کافی است برای ثبت سفارش و مشاوره گرفتن از متخصصان تن‌آسا با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 

تمرین فیتنس برای بانوان با دمبل در منزل

برای برنامه تمرینی فیتنس برای بانوان با دمبل در منزل می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. در زیر یک برنامه تمرینی ساده با دمبل برای بانوان را ارائه داده ایم:

 

1. شروع با ورزش‌های گرم کننده:گرم کردن قبل از ورزش، به ویژه در منزل، بسیار حیاتی است. انعطاف پذیر بودن از آسیب دیدن ورزشکار جلوگیری می‌کند و هم برای افزایش قدرت ورزشکار مفید است. با حرکات ساده و کم‌تلاش به دور دستان، پاها و شانه‌ها بپردازید.

 

گرم کردن بدن قبل از ورزش

عکس از سایت asics.com

 

2. شروع با وزن سبک: شروع با دمبل‌های ۱ تا ۲ کیلوگرمی و تمرین انجام حرکات ساده مثل قفسه سینه، پرس سینه، جلو باز و پشت بازو، اسکات و لانچ

 

3. افزایش وزن دمبل: به مرور زمان و با افزایش قدرت، می‌توانید وزن دمبل را افزایش دهید. بهتر است برای شروع وزنه های کم وزن خود را محدود کنید و سعی کنید به تدریج آن را افزایش دهید.

 

4.تمرین برای شکل دادن به شکم و پهلو: حرکاتی مانند شکم شیب با دمبل و شکم کرانچ، خم شدن از پهلو به پایین با دمبل

 

5.استراحت: بین تمرین‌ها حداقل ۳۰ ثانیه استراحت کنید.

 

 

سوالات پرتکرار فیتنس بانوان

 

1. چرا فیتنس تا این حد توانسته مورد توجه بانوان قرار بگیرد؟
خب، دلیل اصلی این است که خانم ها معمولا به دو چیز خیلی اهمیت می دهند: سلامت روح و تناسب اندام. فیتنس هم به آنها کمک می کند که هم سالم و آرام باشند و هم اندامی متناسب داشته باشند.

 

2. تفاوت اصلی ورزش فیتنس بانوان با آقایان در چیست؟
اصول اولیه ورزش برای همه یکسان است اما حجم و نوع تمرینات فیتنس برای خانم ها با آقایان متفاوت است. معمولا خانم ها تمرینات کمتری انجام می دهند چون بدنشان به زمان بیشتری برای ریکاوری نیاز دارد.

 

3. لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای انجام تمرینات فیتنس بانوان در باشگاه یا منزل چه چیزهایی هستند؟
چیزهایی مثل دمبل ها، انواع نیمکت های پرس، توپ استقامتی، دستگاه های سیم کش، دستگاه های مخصوص پا و ران، میله بارفیکس، کتل بل و چیزهایی از این دست که در مقاله لیست شده اند.

 

4. تفاوت اصلی فیتنس با بدنسازی چیست؟
تفاوت اصلی در عضله سازی است. در فیتنس هدف تقویت و شکل دادن به عضلات است اما در بدنسازی هدف حجیم کردن و افزایش حجم عضلات می باشد.

 

5. چه نکات طلایی می تواند به بهبود عملکرد تمرینات فیتنس بانوان کمک کند؟
چند نکته مهم عبارتند از: توجه به کالری دریافتی و داشتن رژیم غذایی مناسب، پذیرش اینکه درد یعنی ماهیچه ها در حال تقویت شدن هستند، و تمرکز بر کیفیت حرکات به جای تعداد زیاد آنها.

 

6. چگونه می توان لوازم فیتنس را برای خانه یا باشگاه خریداری کرد؟
توصیه شده که از شرکت معتبر تن آسا که از بهترین تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم فیتنس است، خرید کنید. کافی است با شماره های موجود در سایت آنها تماس بگیرید.

 

7. یک برنامه ساده تمرینی با دمبل برای فیتنس بانوان در خانه چطور باید باشد؟
ابتدا باید با چند حرکت ساده گرم کنید. سپس با دمبل های سبک شروع کنید و حرکاتی مثل پرس سینه، جلوبازو و پشت بازو را انجام دهید. بعد از مدتی می توانید وزنه را بیشتر کنید. برای شکم و پهلو هم حرکاتی مثل شکم شیب و خم شدن از پهلو با دمبل انجام دهید و بین حرکات کمی استراحت کنید.

 

 

سخن پایانی:

از همین امروز ورزش را شروع کنید تا به اندام دلخواه خود برسید. فیتنس بانوان یک ورزش عالی برای علاقه‌مندان به تناسب اندام است. پس اگر به تناسب اندام و سلامت روح خود اهمیت می‌دهید فیتنس را شروع کنید و برای خرید لوازم و تجهیزات آن با تن‌آسا تماس بگیرید. سپاس از همراهی شما عزیزان.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *