نمایش 9 24 36

اگر به دنبال داشتن اندام خوش فرم، در کنار سلامتی هستید؛ حتما باید همراه تغذیه مناسب، ورزش کنید. با افزایش روزمره مشغله و گرفتاری، ورزش در خانه بهترین راه حل برای مشکل کمبود وقت مراجعه به باشگاه است. با بیشتر شدن تمایل مردم به ورزش خانگی، شرکت‌های تولید کننده، دستگاه‌هایی جهت استفاده در منزل ایجاد کردند. الپتیکال یا اسکی فضایی نوعی دستگاه بدنسازی هوازی است که به منظور انجام حرکت هوازی طراحی شده است. جهت اطلاع از نوع، مزایا، خرید و قیمت این دستگاه با ما همراه باشید.

الپتیکال

 

الپتیکال یا اسکی فضایی چیست؟

الپتیکال که به آن اسکی فضایی نیز گفته می‌شود، دستگاهی است که یکسری حرکات هوازی مانند راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله و یا اسکی را شبیه سازی می‌کند. این دستگاه پدال‌هایی دارد که در اطراف دستگاه و بالاتر از زمین معلق هستند، و حرکت بالا-پایین، عقب-جلو دارند. با توجه به اینکه پای فردی که از این دستگاه استفاده می‌کند هیچ گاه به زمین برخورد نمی‌کند، حس ناخوشایند راه رفتن و یا دویدن روی سطح سفت از بین می‌رود؛ که برای افرادی که در نواحی کمر درد دارند، مزیت به حساب می‌آِید. پدال‌های معلق اسکی فضایی طراحی‌ای دارد که آن را برای حرکات مربوط به پا مناسب کرده‌است. اغلب این دستگاه‌ها به طوری طراحی شدند که میزان مقاومت آنها در برابر حرکت و در نتیجه فشار وارد شده به عضلات را، می‌توان تنظیم کرد. آنچه الپیتکال را از تردمیل مجزا می‌کند این است که در حین استفاده، هم بالا تنه و هم پایین تنه را درگیر می‌کند؛ در حالیکه تردمیل بیشتر عضلات پایین تنه را درگیر می‌کند. به همین دلیل میزان کالری بیشتری مصرف می‌شود.

انواع الپتیکال

بر اساس هدف از کار با این دستگاه، 4 نوع اسکی فضایی وجود دارد. که در ادامه توضیح داده می‌شود.

دستگاه الپتیکال استاندارد

الپتیکال

طراحی این دستگاه به گونه‌ای است که فقط اندام‌های تحتانی را هدف قرار می‌دهد. دسته‌های این نوع ثابت هستند، در نتیجه فقط قسمت‌های پایینی بدن را درگیر می‌کند. بیشتر پهلوها و زانوهای شما را درگیر می‌کنند، در نتیجه برای تقویت عضلات ران و ساق پا مناسب هستند. اگر تمایل دارید تمرین ورزشی شما کل بدن را درگیر کند و تمرکز بیشتر روی اندام‌های تحنانی باشد، اسکی فضایی استاندارد بهترین است.

دستگاه الپتیکال کراس

الپتیکال

اسکی فضایی کراس کل بدن شما را درگیر می‌کند. در این دستگاه، دستگیره‌هایی تعبیه شده است که می‌توانید همزمان با پدال‌های پا، از آنها استفاده کنید. به این ترتیب با یک حرکت، هم بالا تنه و هم پایین تنه را درگیر می‌کنید. این دستگاه برای تقویت عضلات سرشانه، شانه و سینه مناسب است. این دستگاه‌ها طراحی شدند تا کل بدن را روی فرم نگه دارند، همچنین باعث می‌شوند با اعمال کمترین فشار به استخوان‌ها، بیشترین سوخت و ساز هوازی را داشته باشید. الپتیکال کراس در سایزهای مختلفی ساخته می‌شود، به همین دلیل همه افراد با قد و وزن‌های مختلف امکان استفاده از آن را دارند.

دستگاه الپتیکال گلایدرز

الپتیکال

این نوع از اسکی فضایی با سایر انواع آن متفاوت است؛ چرا که به جای حرکت دایره وار عقب- جلو، تنها حرکت عقب و جلو انجام می‌شود. مانند بقیه نوع‌ها، چون پدال‌ها از زمین فاصله دارند و همیشه معلق هستین، کمترین فشار به عضلات و مفاصل شما وارد می‌شود. این نوع برای افرادی که تابحال حرکات ورزشی انجام ندادند بسیار مناسب است، چون کار با آنها بسیار راحت است و به شما کمک میکند کم کم بدن خود را بسازید.

دستگاه الپتیکال کامپکت/فولدبل

الپتیکال

هدف از طراحی این مدل اسکی فضایی این است که فضای خیلی کمی اشغال کند و زمانیکه از آن استفاده نمی‌شود، به راحتی بتوان آن را جمع کرد و گوشه‌ای گذاشت. در نتیجه برای افرادی که مشکل کمبود جا دارند بسیار مناسب است. با این حال، در اندازه‌ها و با امکانات متفاوتی تولید می‌شوند. می‌توانید برای سالن ورزشی خود نوع بسیار حرفه‌ای آن را تهیه کنید، یا مدل کوچکتر را برای استفاده در منزل بخرید. اما کوچک بودن سایز آن، چیزی از کیفیت دستگاه کم نمی‌کند. برای تولید آن از بهترین و بادوام‌ترین مواد اولیه استفاده شده، همچنین المان‌های اصلی مانند ضریان قلب، سرعت و مسافت طی شده هنگام ورزش را به شما نشان می‌دهد.

مزایای الپتیکال (اسکی فضایی)

اگر شما هم جز افرادی هستین که در سالن‌های ورزشی برای استفاده از الپتیکال مدت زمان زیادی منتظر می‌مانید تا نوبت به شما برسد، تنها نیستید! اسکی فضایی یکی از پرطرفدار‌ترین دستگاه‌های هوازی و همچنین اولین گزینه انتخابی بعنوان دستگاه ورزشی خانگی است. استفاده از آن مزایای زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. باعث افزایش ظرفیت قلبی و استقامت می‌شود. این دستگاه وسیله‌ای برای حرکات هوازی است، و باعث تقویت عملکرد شش‌ها و قلب شما می‌شود تا خون و اکشیژن بیشتری به عضلات برسد.
 2. با استفاده از آن مقدار زیادی کالری از دست می‌رود. بسته به وزن هر فرد، به طور میانگین در 30 دقیقه استفاده بین 270 تا 400 کالری مصرف می‌شود؛ به صورتیکه هرچه وزن بیشتر باشد، کالری بیشتری سوخته می‌شود.
 3. هنگام کار با الپتیکال پا هیچوقت از روی پدال برداشته نمی‌شود، در نتیجه میزان فشاری که به مفاصل وارد می‌شود، در مقایسه با سایر دستگاه‌های هوازی کمتر است.
 4. در امتداد پدال‌های آن دسته‌هایی تعبیه شده که هنگام انجام حرکات با دست نگه داشته می‌شود. همین ویژگی باعث شده که بالا تنه و پایین تنه همزمان، و با سرعت یکسان به کار گرفته شود.
 5. باعث مصرف مقدار زیادی کالری می‌شود، در نتیجه سلول‌های چربی که محل اصلی ذخیره انرژی هستند نیز، از بین می‌روند.
 6. میزان مقاومت و تمایل پدال‌های آن قابل تنظیم است. با تنظیم مقاومت آنها میتوان عضله هدف را تغییر داد. به طور مثال اگر پدال‌ها را پایین بیاورید، فشار بیشتری به عضلات چهارسر وارد می‌شود.
 7. می‌توانید بدون گرفتن دسته‌ها از آن استفاده کنید تا بعد از مدتی کنترل بیشتری روی عضلات محوری و در نتیجه تعادل خود داشته باشید.
 8. با توجه به اینکه در مقایسه با پیاده روی و دویدن فشار کمتری به مفاصل وارد می‌کند، در صورتیکه دچار آسیب شده باشید نیز می‌توانید با استفاده از الپتیکال سلامت جسمانی خود را حفظ کنید.

خرید الپتیکال

دستگاه‌های هوازی جز اصلی و ثابت باشگاه‌های خانگی هستند. تقریبا تمام افرادی که تصمیم به خرید دستگاه بدنسازی برای ورزش در منزل دارند، در وهله اول به دستگاه‌های هوازی فکر می‌کنند. اسکی فضایی نیز به علت تنوعی که در حرکات قابل انجام دارد، با استقبال زیادی مواجه شده‌است. حتما قبل از خرید این دستگاه با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید استفاده از آن برای شما بلامانع باشد. همچنین تحقیق کنید تا مطمئن شوید بر اساس نیاز خود، درست‌ترین نوع آن را انتخاب می‌کنید. جهت دریافت مشاوره برای خرید اسکی فضایی می‌توانید از مشاوره کارشناسان زبده و با تجربه تن‌آسا بهره‌مند شوید. کافیست با شماره‌های 02166455687 و 02166455701 تماس برقرار کنید. تن‌آسا با ده سال سابقه فعالیت همیشه بر آن بوده تا رضایت مصرف کنندگان را اولویت خود قرار دهد، از این رو علاوه بر حفظ بهترین کیفیت، تمام محصولاتی که ارائه می‌دهد را گارانتی می‌کند.

قیمت الپتیکال

یکی از پر فروش‌ترین دستگاه‌های بدنسازی، الپتیکال است. به همین دلیل شرکت‌های زیادی اقدام به تولید و ساخت آن کرده‌اند. قیمت آن بر اساس فاکتورهای تعیین می‌شود که در ذیل به چند نمونه اشاره شده‌است.

 • برند محصول
 • قدرت موتور دستگاه
 • مقدار وزنی که تحمل می‌کند
 • جنس و کیفیت مواد اولیه استفاده شده در تولید آن
 • آپشن هایی که خود محصول دارد

استفاده از دستگاه‌های بدنسازی هوازی بسیار گسترش پیدا کرده‌است؛ و تقریبا به یکی از المان‌های اصلی منازل تبدیل شده‌است. دستگاه الپتیکال با تنوعی که دارد تقریبا می‌تواند تمام انتظاراتی که از ورزش هوازی هست را، برطرف کند. نکته قابل توجه این است که قبل از اقدام به خرید محصول، حتما به طور کامل راجع به آن تحقیق کنید تا دستگاه استاندارد و باکیفیت تهیه کنید.