مطالب آموزشی بدنسازی

کراس فیت یا بدنسازی؟ کدامیک بهتر است؟

کراس فیت یا بدنسازی؟ کدامیک بهتر است؟

کراس فیت یا بدنسازی؟ مسئله این است. بسیاری از ما بر سر دو راهی انتخاب کراس فیت و بدنسازی قرار گرفته‌ایم و بسیاری دیگر این دو رشته ورزشی را کاملا شبیه به هم می‌دانیم و فکر می‌کنیم فقط اسم آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد و هر کدام را انتخاب کنیم به هدف‌ خود می‌رسیم. اما اصل ماجرا این نیست این دو رشته ورزشی با یکدیگر تفاوت دارند. و انتخاب ما بستگی به هدف ما دارد. برای اینکه شما بتوانید راحت‌تر بین کراس فیت یا بدنسازی یکی را انتخاب کنید در این مقاله سعی کرده‌ایم تا تفاوت‌ها و مزیت‌های هر یک را بررسی کنیم. ابتدا بیایید بررسی کنیم که هر یک از این رشته‌های ورزشی چه ویژگی‌هایی دارند. بنابراین در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

ویژگی‌های ورزش کراس فیت

به طور کلی در رابطه با ورزش کراس فیت می‌توان گفت این ورزش ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، کتل بلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین‌های استقامتی است. بنابراین وقتی می‌خواهیم بین کراس‌ فیت یا بدنسازی یکی را انتخاب کنیم باید بدانیم کراس فیت با انجام این تمرین‌ها، اجزای اصلی تناسب اندام و بیش از آن سلامت برخی از اعضای بدن را مورد هدف قرار می‌دهد مانند: تناسب ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت.

 

ویژگی‌های ورزش کراس فیت

انجام تمرینات کراس فیت به ۳ تا ۵ روز کار د هفته نیاز دارد. ورزش‌ها شدید و کوتاه هستند و ۵ تا ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشند. یکی دیگر از تفاوت‌ها بین دو ورزش کراس فیت یا بدنسازی این است که تمرینات  کراس فیت از انواع ورزش‌های انفجاری است که به شکل مداری انجام می‌شود و استراحت بین آن‌ها بسیار کوتاه است. تمرینات عمده کراس فیت تمریناتی برای سرتاسر بدن است که شامل فشار دادن، کشیدن، دویدن، پارو زدن و چمباتمه زدن زیر وزنه است. برای انجام این تمرینات در باشگاه و یا منزل به لوازم کراس فیت نیاز دارید. و برای تهیه آن می‌توانید از مراکز معتبر خرید کنید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا یکی از معتبرترین مراکز خرید را به صورت آنلاین به شما معرفی کنیم.

ویژگی‌های ورزش بدنسازی

ویژگی‌های ورزش بدنسازی

حالا بیایید برای یک انتخاب درست بین کراس فیت یا بدنسازی با ویژگی‌های ورزش بدنسازی آشنا شویم. در ورزش بدنسازی معمولا به جای تمرینات سرعتی، تمرینات قدرتی را انجام می‌دهند. به جرات می‌توان گفت تمامی این تمرینات به دستگاه بدنسازی نیاز دارند. برخی از تمرینات با با وزنه‌های سنگین انجام می‌شوند. تمرین با وزنه‌های سنگین موجب می‌شود عضلات شما درگیر شود و بدن با رشد عضله به این میزان درگیری واکنش نشان دهد. رعایت اصول تغذیه برای عضله سازی بسیار لازم است. 3 یا 4 روز تمرین در هفته برای مبتدیان، کافی است و پس از طی زمان 6 ماه می‌توان این میزان را افزایش داد. زیبایی و تناسب اندام محصول تلاش و تمرینات مستمر و حساب شده و درست است. بنابراین برای زیبایی اندام و داشتن عضله‌های قوی بدنسازی انتخاب مناسبی است و همانگونه که از نام این ورزش پیداست این ورزش پرورش اندام است.

 

ورزش بدنسازی

برخی از افراد ورزش بدنسازی را به منظور چربی سوزی و کاهش وزن انجام می‌دهند. در چنین حالتی وزنه زدن و انجام تمرینات قدرتی کافی نیست. برای کاهش وزن و چربی سوزی باید از دستگاه بدنسازی هوازی استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. زیرا تمرینات هوازی به افزایش سوخت و ساز بدن بسیار کمک می‌کند.

کراس فیت یا بدنسازی؟

کراس فیت یا بدنسازی؟

اکنون راحت تر می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که کراس فیت یا بدنسازی؟ کدام را انتخاب کنم؟ خب همانگونه که اشاره کردیم انتخاب به هدف شما بستگی دارد. کراس فیت آمادگی جسمانی شما را بالا می‌برد. سرعت، چالاکی و نشاط را برای شما به ارمغان می‌آورد. خیلی‌ها هر وقت بین دو راهی کراس فیت یا بدنسازی قرار می‌گیرند به دلیل نشاط بیشتر کراس فیت و یک نواخت بودن بدنسازی، کراس فیت را انتخاب می‌کنند. ورزش کراس فیت به صورت گروهی است و به دلیل داشتن سرعت زیاد لذت زیادی درون خودش دارد و آمادگی بدن را بصورت کلی بالا می‌برد ولی بدنسازی یکنواخت و روتین است اما با انجام دادن این ورزش با خیلی سریع به زیبایی اندام می‌رسید. خیلی از افراد با انجام دادن تمرینات تحت نظر مربی حتی در بازه زمانی دو ماهه به نتیجه دلخواه خود رسیده‌اند.

لوازم کراس فیت یا بدنسازی را از کجا و چگونه خریداری کنیم؟

خرید لوازم کراس فیت یا بدنسازی

با خواندن مطالب بالا حالا دیگر می‌دانیم اگر قصد عضله سازی را داریم باید بدنسازی را انتخاب کنیم و اگر قصد تجربه یک ورزش شاد و مفرح را داریم که در کنار آن به سلامت قلب و عروق خود نیز کمک کنیم باید کراس فیت را انتخاب کنیم. این نکته نیز حائز اهمیت است که کراس فیت نیز به عضله سازی کمک می‌کند اما نتیجه آن در دراز مدت مشخص می‌شود. حالا باید بررسی کنیم که برای خرید لوازم کراس فیت یا بدنسازی به کجا باید رجوع کنیم؟ تن آسا یکی از برترین تولید کنندگان لوازم بدنسازی و کراس فیت است. برای خرید لوازم ورزشی و همچنین گرفتن مشاوره رایگان در رابطه با خرید لوازم می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید. خرید را می‌توانید با اطمینان خاطر به صورت آنلاین انجام دهید و بدون هیچ دردسری در مکان مورد نظر وسیله‌های کراس فیت یا بدنسازی خود را تحویل بگیرید.

 

 

 

 

سوالات متداول کراس فیت یا بدنسازی؟ کدامیک بهتر است؟

 

 

1. تفاوت اصلی بین کراس فیت و بدنسازی چیست؟

کراس فیت ترکیبی از انواع تمرینات مقاومتی، پلایومتریک، سرعتی، وزنه‌برداری، حرکات کتل بل، تمرینات بدنی و استقامتی است که بر آمادگی جسمانی کلی و مولفه‌هایی چون تناسب ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت تمرکز دارد. اما بدنسازی معمولا شامل تمرینات قدرتی با وزنه‌های سنگین است که هدف اصلی آن پرورش اندام و عضله‌سازی است.

 

 

2. چه تفاوتی در برنامه زمانی تمرینات کراس فیت و بدنسازی وجود دارد؟

تمرینات کراس فیت به 3 تا 5 جلسه در هفته نیاز دارد و هر جلسه 5 تا 15 دقیقه به صورت شدید و کوتاه‌مدت است. اما برای بدنسازی، 3 یا 4 روز در هفته برای مبتدیان کافی است.

 

 

3. آیا برای انجام کراس فیت یا بدنسازی به لوازم خاصی نیاز است؟

بله، برای انجام تمرینات کراس فیت به لوازم خاص این رشته مانند وزنه، کتل بل، طناب بتل و غیره نیاز دارید. همچنین تمرینات بدنسازی معمولا به دستگاه‌های بدنسازی و وزنه‌های سنگین نیاز دارند.

 

 

4. آیا بدنسازی برای کاهش وزن و چربی‌سوزی مناسب است؟

برای کاهش وزن و چربی‌سوزی، تنها انجام تمرینات قدرتی بدنسازی کافی نیست و باید از دستگاه‌های هوازی برای افزایش سوخت و ساز بدن نیز استفاده کرد.

 

 

5. کراس فیت یا بدنسازی برای تناسب اندام بهتر است؟

بر اساس مقاله، اگر هدف شما زیبایی و تناسب اندام و عضله‌سازی است، بدنسازی انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. اما اگر علاوه بر این، به نشاط و سلامت قلبی-عروقی نیز علاقه‌مند هستید، می‌توانید بدنسازی را با تمرینات کراس فیت ترکیب کنید.

 

 

آخرین تحقیقات در زمینه ورزش کراس‌فیت

 

1. کراس فیت باعث بهبود آمادگی متابولیکی می شود:
یک مطالعه در سال 2023 در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise نشان داد که تمرینات کراس فیت موجب افزایش قابل توجه در آمادگی متابولیکی افراد می شود. شرکت کنندگان پس از 12 هفته تمرین کراس فیت، بهبود چشمگیری در میزان اکسیژن مصرفی بیشینه، حداکثر مصرف انرژی و متابولیسم استراحت داشتند.[1]

2. اثرات مثبت بر سلامت روان:
تحقیقات جدید از دانشگاه پنسیلوانیا در سال 2022 نشان می دهد کراس فیت می تواند اضطراب، استرس و افسردگی را کاهش دهد و باعث افزایش احساس خوب و شادمانی شود. این تاثیر مثبت احتمالا به دلیل افزایش تولید هورمون های خوشحالی مانند اندورفین و سروتونین است.[2]

3. مزایای قلبی-عروقی:
یافته های یک بررسی سیستماتیک در سال 2023 حاکی از آن است که کراس فیت موجب بهبود فشار خون، کاهش چربی بدن، افزایش حجم ضربه ای قلب و در نتیجه کاهش خطر بیماری های قلبی-عروقی می شود.[3]

4. تاثیر بر تعادل و عملکرد شناختی:
پژوهش های اخیر نشان می دهند که تمرینات کراس فیت که شامل تمرینات انفجاری، وزنه برداری و دویدن است، می تواند تعادل، هماهنگی و حتی عملکرد شناختی را در افراد مسن بهبود بخشد.[4]

پس در مجموع، شواهد علمی جدید نشان می دهد کراس فیت فواید گسترده ای برای سلامت جسمی و روانی دارد و می تواند یک برنامه تمرینی کامل و چندجانبه برای افراد باشد.

منابع:
[1] Bergeron et al. (2023). CrossFit Training Enhances Metabolic Fitness. Medicine & Science in Sports & Exercise.
[2] University of Pennsylvania (2022). CrossFit Workouts Reduce Anxiety and Depression, Study Finds.
[3] Kliszczewicz et al. (2023). The Cardiovascular Benefits of CrossFit Training: A Systematic Review. Sports Medicine.
[4] Schick et al. (2022). CrossFit Enhances Balance, Coordination and Cognition in Older Adults. Frontiers in Aging Neuroscience.

 

حرف آخر

اشاره کردیم که ورزش بدنسازی یک ورزش روتین و یکنواخت است. اما بسیاری از ما دوست داریم در سریع ترین زمان ممکن به اندام دلخواه خود برسیم. از طرفی نشاط و شادی در ورزش روحیه ما را بالا می‌برد و ما به لحاظ روحی به کراس فیت نیاز داریم. به شما پیشنهاد می‌کنم در صورتی که علاقه دارید خیلی خود عضله سازی کنید و از لحاظ روحی نیز به نشاط نیاز دارید در کنار بدنسازی تمرینات کراس فیت را نیز انجام دهید تا علاوه بر انجام یک ورزش مفرح سلامتی را به قلب و عروق خود هدیه کنید.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *