مطالب آموزشی بدنسازی, مطالب آموزشی باشگاه بدنسازی

0 تا 100 معرفی دستگاه روئینگ بدنسازی به همراه فیلم

دستگاه روئینگ

مزایای ورزش با دستگاه قایقی روئینگ

برای بهره مندی از مزایای ورزش قایقرانی، لازم نیست یک قایقران باشید. دستگاه روئینگ یا machine Rowing در هر کشش، از بالاتنه و پایین بدن شما استفاده میکنند. این به نوبه خود ماهیچه های بدن را تقویت می کند و استقامت شخص را بهبود می بخشد. همچنین، روئینگ فواید شگفت انگیزی برای قلب و ریه ها دارد.

 

تمرین با دستگاه روئینگ بدنسازی برای کل بدن

این یک تصور غلط رایج است که دستگاه روئینگ فقط روی بازوها کار می کند . در حقيقت، Rowing یک تمرین برای تمام بدن است. با توجه به انجمن حرفه ای تناسب اندام آمریکا، Rowing شامل 65-75% کار پا و 25-35% كار بالای بدن است.

 

 

گروههای عضلانی اصلی که هدف آن قرار میگیرد عبارتند از:

 

 • چهار سر ران
 • دوقلوها
 • باسن

 

قایقرانی همچنین برای تقویت عضالت بالای بدن شما شناخته شده است، از جمله:

 

 • سینه
 • بازوها
 • عضالت شکم
 • عضالت مورب

 

ماهیچه های پای شما عمدتا صندلی درگیر می شوند. در حین حرکت یا هنگام فشار دادن صندلی درگیر می شوند.

 

کار با دستگاه روئینگ مناسب چه افرادی است؟

کار با دستگاه روئینگ مناسب همه افراد در هر سطح از تناسب اندام است و تا زمانی که به یک ارگومتر دسترسی دارید، می توانید روئینگ را به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. این تمرین برای افراد کم بینا و نابینایان نیز بی خطر تلقی شده است.

 

یک مطالعه در سال 2015 شامل 24 نفر با بینایی ضعیف نشان داد که پارو زدن 5 روز در هفته به مدت 6 هفته منجر به کاهش قابل توجه توده چربی و درصد کل چربی بدن می شود علاوه بر این، سطح کلسترول شرکت کنندگان کاهش یافت و قدرت پشت و خم شدن تنه آنها به طور قابل توجهی افزایش یافت.

 

آیا وزش کرن با روئینگ به مفاصل آسیب می رساند؟

بطور موثری کالری ها را می سوزاند بدون اینکه فشار زیادی به مفاصل وارد کند. این به شخص امکان می دهد حرکت و سرعت را کنترل کند و یک تمرین عالی برای ریکاوری محسوب می شود. گاهی اوقات به عنوان یک گزینه ورزشی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت در مراحل اولیه توصیه می شود. یک مطالعه در سال 2014 روی 24 نفر طی 8 هفته نشان داد که گشتاور یا چرخش مفاصل در آرنج، شانه، کمر و زانو تا 30 درصد بهبود یافته است.

ورزش با دستگاه روئینگ در خانه

ارتباط ذهن و بدن در تمرین با روئینگ وجود دارد. با تمرین با دستگاه روئینگ خانگی در منزل، می توان به اثرات آرامش بخش دست یافت. این ناشی از حرکت صاف و سر خوردنی است که روئینگ دارا می باشد و ورزشکار حرکات تکراری انجام میدهد که به ذهن آرامش می دهد.

 

این شامل چهار مرحله حرکتی است که عبارتند از:

 

 1. گرفتن
 2. کشش
 3. تمام کردن
 4. ریکاوری

 

Rowing همچنین باعث ترشح اندورفین در بدن ورزشکار می شود، هورمون هایی که باعث کاهش استرس می شوند.

مزایا دستگاه روئینگ برای قلب

به عنوان یک ورزش کارديو، روئینگ سیستم قلبی عروقی ورزشکار را تقویت می کند که شامل قلب، رگ های خونی و خون شخص می شود. این سیستم وظیفه انتقال مواد مهم مانند مواد مغذی و اکسیژن را در سراسر بدن بر عهده دارد. از آنجایی که روئینگ تمرین شدیدی است، قلب باید سخت کار کند تا خون بیشتری به بدن شما منتقل کند . این می تواند قدرت قلب را بهبود بخشد. این می تواند برای کسانی که مشکلات قلبی دارند یا ممکن است در معرض خطر ابتلا به آن باشند، مفید باشد.

تمرین استقامتی با دستگاه روئینگ

ترکیبی از تقویت و کاردیو در روئینگ به ایجاد قدرت و استقامت کمک می کند. قدرت توانایی شخص برای اعمال حداکثر نیرو در مدت زمان بسیار کوتاه است – به پریدن، شتاب گرفتن به سمت یک سرعت یا ضربه زدن به کیسه بوکس یا توپ بیسبال فکر کنید. اگر به درستی پارو زده شود، از ماهیچه های پا برای عقب راندن بدن و عضالت بازو برای پارو زدن استفاده خواهد شد، که هر دو به قدرت نیاز دارند، استقامت توانایی بدن شخص برای حفظ فعالیتی مانند روئینگ برای مدت طولانی است. هر دو شکل استقامت – قلبی عروقی و عضلانی را کنترل می کند.

در زمان کم کالری بسوزانید

حتی اگر وقتتان کم است، دستگاه روئینگ می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. از آنجایی که این یک تمرین برای تمام بدن است، بر گروهای عضلانی اصلی تاثیر می گذارد و هم تمرینات قلبی و هم تمرینات قدرتی انجام میدهد. به علاوه، دوره های کوتاه ورزش شدید، مانند تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) برای افزایش عملکرد قلب و مصرف بیش از حد اکسیژن پس از ورزش شناخته شده است به عبارت دیگر، پس از پایان تمرین کالری بیشتری می سوزانيد.

 

یک مطالعه اخیر نشان داد که روئینگ با حجم کم – کمتر از 15 دقیقه در هر جلسه مي تواند باعث بهبودی مشابه یا حتی بیشتر در سطح آمادگی جسمانی، کنترل گلوكز، فشار خون و عملکرد قلبی نسبت به HIIT با حجم بالا با تمرین مداوم با شدت متوسط شود.

 

روئینگ یک جایگزین عالی برای تردمیل با الپتیکال است

وقتی صحبت از دستگاه بدنسازی در باشگاه می شود، ممکن است در ابتدا از دستگاه قایقی(روئینگ) غافل شوید. با این حال زمانی که آن را با سایر دستگاه های ورزشی مانند تردميل و الپتیکال مقایسه شود، ممکن است نظرتان تغییر کند. به عنوان مثال تردمیل به طور عمده بر روی قسمت پایین تنه شما تمرکز می کند، در حالی که ارگومتر پک تمرین برای تمام بدن ارائه می دهد.

 

در حالی که دستگاه قایقرانی و الیپتیکال پر دو تینه بالایی و پایینی بدن شما را کار می کنند، دستگاه (Rowing) به تلاش بیشتری در قسمت بالا تنه و عضالت شکم شما با هر کشش نیاز دارد. همچنین اگر در یک آپارتمان با وجود همسایگان در طبقه پایین، زندگی می کنید، دستگاه روئینگ بسیار کم صداتر از تردميل است. ماشین های روئینگ نیز نسبت به تردمیل مقرون به صرفه تر هستند.

 

دستگاه روئینگ برای تمرین در خانه مناسب است

راه اندازی تردمیل یا دستگاه بدنسازی خانگی با وزنه می تواند فضای زیادی را در یک باشگاه خانگی اشغال کند. بسیاری از دستگاههای Rowing به صورت تاشونده بوده یا جدا شونده می باشند تا بتوانید در زمان استفاده نکردن، آنها را کنار بگذارید و شما می توانید از این دستگاه برای تمرینات قدرتی در منزل یا باشگاه ورزی استفاده کنید.

دستگاه روئینگ پروتئوس مدل Proteus Vantage W7

 

معرفی دستگاه روئینگ تن آسا

 

 

یکی از محصولات شرکت تن آسا که تولیدکننده تخصصی لوازم و تجهیزات بدنسازی است، دستگاه روئینگ هوازی می باشد. این دستگاه با طراحی کاملا استاندارد و با بالاترین کیفیت تولید شده است. شرکت تن آسا اولین تولید کننده دستگاه روئینگ در ایران است. مشتریان گرامی که قصد خرید این دستگاه را دارند می توانند از طریق لینک زیر اقدام کنند.

 

خرید دستگاه روئینگ ارزان

 

سوالات متداول در مورد دستگاه روئینگ

 

آیا دستگاه روئینگ به کاهش چربی شکم کمک می کند؟

 

قایقرانی می تواند به شما در سوزاندن کالری کمک کند. که اگر با کاهش کالری باشد، می تواند منجر به کاهش وزن شود. با این حال، کاهش چربی هدفمند قابل کنترل نیست، بنابراین سوزاندن چربی شکم به طور خاص به عواملی مانند ژنتیک بستگی دارد نه نوع ورزشی که انجام می دهید.

 

با دستگاه روئینگ چقدر می توان کالری سوزاند؟ 

 

طبق گفته هاروارد، یک فرد 57 کیلوگرمی می تواند در 30 دقیقه تمرین قایقرانی شدید،255 کالری بسوزاند در حالی که یک فرد 70 کیلوگرمی می تواند 369 کالری بسوزاند در حالی که یک فرد 84 کیلوگرمی می تواند 440 کالری بسوزاند.

 

در مقایسه یک فرد 57 کیلوگرمی می تواند در 30 دقیقه تمرین با الپتیکال و با راهنمایی مربی  270 کالری بسوزاند، در حالی که یک فرد 70 کیلوگرمی می تواند 324 کالری و یک فرد 84 کیلوگرمی می تواند 378 کالری بسوزاند. ترکیب تمرین روئینگ روزانه با یک رژیم غذایی سالم  معتادل راهی عالی برای فعال بودن یا خوش اندام ماندن است.

 

دستگاه قایرانی چه کاری کی تواند برای بدن شما انجام دهد؟

 

قایقرانی یک تمرین کل بدن است. به این معنی که گروهای عقلانی اصلی را در بازوها، پاها و مرکز بدن شما تقویت می کند استفات قلبی عروقی را افزایش میدهد. به طور خاص اگر به طور مداوم از دستگاه قایقرانی استفاده کنید، متوجه خواهید شد که قویتر می شوید و کمتر دچار تنگی نفس می شوید. حتی ممکن است متوجه افزایش عضلات شوید.

 

چقدر باید پارو بزنم؟

 

حتی یک تمرین دستگاه روئینگ به مدت 5 دقیقه نیز میتواند فوایدی داشته باشد، زیرا انجام برخی ورزشها بهتر کار انجام ندادن آن است. با این حال، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که حداقل 150 دقيقه در هفته فعالیت موازی با شدت متوسط 75 دقیقه در هفته فعالیت موازی شدید با ترکیبی از هر دو انجام دهید. اگر فقط دوبار در هفته یک تمرین HIIT به مدت 20 دقیقه ای با روئینگ انجام دهید، بیش از نیمی از راه رسیدن به هف فعالیت هوازی خود را خواهید اشت.

 

30 دقیقه تمرین قایقرانی چه می کند؟

 

تمرین قایقرانی 30 دقیقه ای باعث تقویت ماهیچه های بالاتنه، پایین تنه و میان تنه شما می شود و همچنین استقامت قلبی عروقی شما را افزايش می دهد. یک دستگاه روئینگ یا ارگومتر به شما امکان می دهد از مزایای تمرین قایقرانی در داخل خانه بهره مند شوید. روئینگ فوايد زيادی دارد مانند لمك به استقامت و تقویت بدن شما تحقيقات حتی نشان می دهد که می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد.

 

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *