مطالب آموزشی بدنسازی

تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟

تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟

با شروع برنامه تمرینی دوچرخه سواری، یکی از سوالاتی که ممکن است از خود بپرسید تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ است. کدام را باید تهیه کنید؟ شما هر دو را در ورزشگاه دیده‌اید و همیشه فکر کرده‌اید که تفاوت‌های اصلی در چیست و کدام شرایط بهتری برای پیشرفت کلی شما فراهم خواهند کرد. با تن آسا همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی و تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ بپردازیم.

تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ

ما امروز اینجا هستیم تا مزایا و معایب و تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ را بیان کنیم و امیدواریم به شما کمک کنیم بهتر بفهمید که کدام گزینه برتر برای شما خواهد بود. همه ما شنیده‌ایم که دوچرخه سواری برای سلامتی ما بسیار مفید است. این نه تنها به رفت و آمد از مکانی به مکان دیگر کمک می‌کند، بلکه در عین حال به ما کمک می‌کند که وارد یک تمرین عالی شویم. دوچرخه سواری به طرق مختلف به ما کمک می‌کند.

 

دوچرخه سواری از کاهش وزن، تقویت عضلات گرفته تا تمرینات اولیه، یکی از بهترین ورزش‌هایی است که باید در زندگی روزمره خود داشته باشید. اگرچه غالباً برای افراد امکان ندارد که یک دوچرخه واقعی داشته باشند و مسافتی را طی کنند فقط به خاطر انجام ورزش. به همین دلیل است که سالن‌های ورزشی و خانگی دارای دوچرخه ثابت هستند که تجربه دوچرخه سواری و موارد دیگر را شبیه سازی می‌کند.

 

تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟

تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟

دوچرخه‌‌های ورزشی مدتهاست که برای کاهش وزن و عضله‌سازی استفاده می‌شود و مزایای زیادی دارد. همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد استقامت هستند. در تلاش برای انجام هرچه بیشتر ورزش مفید، انواع مختلفی از دوچرخه‌های ورزشی ایجاد شده است. یکی از این دوچرخه‌ها، دوچرخه اسپینینگ است. بر خلاف دوچرخه‌های ورزشی معمولی، دوچرخه‌های اسپینینگ احساس طبیعی‌تری دارند. بنابراین، در حال حاضر، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تفاوت دوچرخه اسپینینگ با دوچرخه‌های ثابت چیست و کدام را باید خریداری کنید. نگران نباشید به همه سوالات شما پاسخ داده می‌شود. برخی از انواع تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ عبارتند از:

 

 

 • استفاده اولیه

ابتدا استفاده اولیه از دوچرخه‌های مختلف را در نظر بگیریم. دوچرخه‌های ثابت معمولاً در برنامه سلامتی و تناسب اندام عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای کسانی که امیدوارند به سادگی سطح آمادگی قلبی عروقی خود را تقویت کرده، قدرت ماهیچه‌ها را تقویت کرده و نتایج بهتری را در کاهش وزن مشاهده کنند، مفید است.

 

از طرف دیگر، دوچرخه‌های اسپینینگ برای کلاس‌های تناسب اندام گروهی استفاده می‌شوند و بیشتر توسط افرادی که در ورزش دوچرخه سواری شرکت می‌کنند به طور سنتی استفاده می‌شود. آنها موقعیت بدن را که دوچرخه‌های معمولی شکل می‌گیرد بیشتر بوجود می‌آورند، زیرا موقعیت دسته پایین‌تر است، بنابراین هنگام استفاده از آن‌ها بیشتر احساس خمیدگی می‌کنید. بنابراین، اگر واقعاً دوچرخه سوار هستید و به دنبال تمرین در داخل خانه هستید، در دوچرخه اسپینینگ مزایای بیشتری وجود دارد.

 

 

 • راحتی در استفاده

در ادامه سهولت استفاده را در نظر بگیرید. وقتی به مقایسه دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ می‌پردازید، استفاده از هر دو دوچرخه معمولاً بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سوار شوید.

 

اگر قبلاً دوچرخه سواری معمولی داشته‌اید، در کودکی یا بزرگسالی، احتمالاً برای کار با دوچرخه‌های ثابت مشکلی نخواهید داشت. دوچرخه ثابت ممکن است کمی متفاوت از دوچرخه سنتی باشد، اما تفاوت آنقدر محسوس نیست که مشکلی در تکمیل تمرین ایجاد کند.

 

 

 • خطر جراحت

اگر به خطر آسیب توجه می‌کنید، وقتی به دستگاه خود نگاه می‌کنیم، دوچرخه اسپینینگ در واقع خطر آسیب کمتری نسبت به دوچرخه ثابت دارد.

 

 

 • مدل پیشرفت

مدل پیشرفت برای هر دو نوع دوچرخه کاملاً مشابه است. در هر کدام، می‌توانید سطح مقاومت را بیشتر کنید و انجام تمرین را سخت ‌ر کنید. این کار ماهیچه‌ها را مجبور می‌کند تا بیشتر کار کنند و بنابراین به شما در ایجاد قدرت و تناسب اندام کمک می‌کند. هرچه عضلات شما بیشتر در برابر مقاومت کار کنند، قلب شما نیز بیشتر کار می‌کند، بنابراین این امر همچنین به بالا بردن سطح آمادگی قلبی عروقی شما نیز کمک می‌کند.

 

هر دو دوچرخه همچنین به شما امکان می‌دهند سریع‌تر حرکت کنید، بنابراین اگر سرعت هدف اصلی شما است، می‌توانید به راحتی این کار را روی هر دستگاه انجام دهید.

 

همانطور که در بالا ذکر شد، دوچرخه اسپینینگ به شما امکان می‌دهد بایستید و دوچرخه سواری کنید. دوچرخه ثابت این کار را نمی‌کند (می‌توانید، اما انجام آن بسیار ناخوشایند خواهد بود)، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که دوچرخه سواری بصورت ایستاده را می‌خواهید در برنامه تمرین خود بگنجانید یا خیر.

 

توانایی ایستادن، درها را برای تنوع بیشتر ورزش باز می‌کند، بنابراین اگر فردی هستید که در طول تمرینات خود به راحتی خسته می‌شوید، این قطعاً باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 • کارکرد ماهیچه‌ها

ماهیچه های کار شده روی هر دو دوچرخه کاملاً شبیه هم هستند، تا زمانی که روی دوچرخه اسپینینگ بایستید. اگر فقط دوچرخه سواری معمولی خود را انجام می‌دهید، در حال تمرین چهار سر، همسترینگ، ساق پا و ساق پا هستید. هسته نیز تا حد کمی ‌به شما کمک می‌کند تا تعادل خود را حفظ کنید.

 

با این حال وقتی ایستاده‌اید، اکنون به آن عضلات پایین بدن، به ویژه ساق پا، فشار بیشتری وارد می‌کنید در حالی که شانه‌ها، بازوها پشت و قسمت مرکزی را به میزان بسیار بیشتری کار می‌کنید.

 

به محض این که شروع به ایستادن کردید، به یک تمرین کامل برای بدن کامل تبدیل می‌شود، بنابراین این را باید در نظر گرفت. اگر تمرینات دیگر زیادی انجام نمی‌دهید، سرمایه‌گذاری روی دوچرخه اسپینینگ ممکن است انتخاب برتر شما باشد.

 

 

 • کالری سوزی

سوزاندن کالری یکی دیگر از عواملی است که باید در بحث تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ مورد توجه قرار گیرد. به طور کلی، شما تمایل خواهید داشت کالری بیشتری در دوچرخه سواری بسوزانید زیرا عضلات بیشتری را در تمرین گنجانده‌اید (در صورت ایستادن) و به این دلیل که انرژی بیشتری برای تداوم این چرخ دنده نیاز است.

 

پدال‌ها در دوچرخه اسپینینگ سنگین تر از دوچرخه ثابت هستند، بنابراین با انجام هر بار تکرار، انرژی بیشتری می‌سوزانید. با این حال، تفاوت زیادی در میزان کالری سوزی در حالت نشسته وجود نخواهد داشت، بنابراین اگر هرگز قصد ایستادن ندارید تفاوت دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در کالری سوزی بسیار کم است.

 

 

 • کنسول

در نهایت، همچنین توجه داشته باشید که دوچرخه اسپینینگ معمولاً دارای یک کنسول است که تمام آمار تمرین شما را در اختیار شما قرار دهد، مانند مسافتی که طی کرده‌اید، تعداد کالری سوزانده و زمان تمرین.

 

 

مزایا و معایب دوچرخه ثابت و دوچرخه اسپینینگ

مزایا و معایب دوچرخه ثابت و دوچرخه اسپینینگ

دوچرخه ثابت

مانند هر نوع دستگاه بدنسازی، برخی از مزایا و محدودیت‌های اصلی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

مزایا

 • محدوده قیمت انعطاف پذیر.
 • بهترین انتخاب برای جلسات تمرین
 • تمرکز روی هسته و پایین تنه. بدن شما قائم است در حالی که پدال و مقاومت بیشتر روی قسمت تحتانی بدن قرار می‌گیرد، مخصوصاً پاها، عضلات شکم و چهار سر.

معایب

 • روی گروه محدودی از عضلات بدن کار می‌کند
 • می‌تواند بسیار خسته کننده باشد زیرا فقط عضلات پایین بدن را هدف قرار می‌دهد.
 • کالری زیادی نمی سوزاند

 

دوچرخه اسپینینگ

در اینجا مزایا و محدودیت‌های اصلی خرید دوچرخه اسپینینگ وجود دارد:

مزایا

 • اگر نمی‌خواهید در زمستان بیرون بروید، دوچرخه اسپینینگ حرکات دوچرخه واقعی را تقلید می ‌ند
 • از دوچرخه سواری نشسته و ایستاده پشتیبانی می‌کند
 • امکان تمرینات فشرده را فراهم می ‌ند
 • تقریباً روی تمام ماهیچه‌های بدن کار می‌کند

معایب

 • صندلی دوچرخه اسپینینگ ممکن است شما را اذیت کند
 • برای دوچرخه سواری طولانی مدت بهترین انتخاب نیست

عوامل متعددی در سلامتی شما وجود دارد که باید قبل از انتخاب دوچرخه ورزشی خود به آنها توجه کنید، به خصوص اگر علاقه‌مند به دوچرخه سواری هستید.

سوالات متداول درباره تفاوت های دوچرخه ثابت با دوچرخه اسپینینگ در چیست؟

1. تفاوت اصلی بین دوچرخه ثابت و دوچرخه اسپینینگ چیست؟
دوچرخه ثابت معمولا برای تمرین سلامت و تناسب اندام عمومی استفاده می‌شود و بیشتر بر روی چهار سر، همسترینگ، ساق پا و هسته تمرکز دارد. اما دوچرخه‌های اسپینینگ بیشتر برای کلاس‌های گروهی تناسب اندام استفاده می‌شوند و به طور سنتی توسط ورزشکاران دوچرخه سواری استفاده می‌شوند. آنها موقعیت بدنی متفاوتی ایجاد می‌کنند که شامل وضعیت دسته پایین‌تر است.

 

2. دوچرخه ثابت یا دوچرخه اسپینینگ برای ایستادن در طول تمرین مناسب‌تر است؟
دوچرخه اسپینینگ امکان ایستادن و دوچرخه سواری را فراهم می‌کند، در حالی که دوچرخه ثابت اساسا برای دوچرخه سواری نشسته طراحی شده است. امکان ایستادن در دوچرخه ثابت وجود دارد اما بسیار ناخوشایند است.

 

3. دوچرخه ثابت بیشتر کالری مصرف میسوزانیم یا و دوچرخه اسپینینگ؟
به طور کلی، دوچرخه اسپینینگ کالری بیشتری می‌سوزاند زیرا عضلات بیشتری را درگیر می‌کند (به خصوص هنگام ایستادن) و به دلیل اینکه نیاز به انرژی بیشتری برای حرکت پدال‌های سنگین‌تر آن دارد. اما اگر فرد در هر دو حالت نشسته باشد، تفاوت کالری سوزی چندان زیاد نخواهد بود.

 

4. دوچرخه ثابت یا دوچرخه اسپینینگ برای اهداف تناسب اندام بهتر است؟
هر دو دوچرخه برای اهداف تناسب اندام مناسب هستند. دوچرخه ثابت بیشتر بر روی عضلات پایینی بدن تمرکز دارد، در حالی که دوچرخه اسپینینگ می‌تواند به طور کلی‌تری روی عضلات بدن کار کند. انتخاب بستگی به اهداف و تمرکز فرد دارد.

 

5. دوچرخه ثابت یا دوچرخه اسپینینگ ایمن‌تر است؟
دوچرخه اسپینینگ به طور بالقوه ایمن‌تر است چون امکان ایستادن در آن وجود دارد و احتمال آسیب کمتری دارد. دوچرخه ثابت ممکن است برای افراد مبتدی کمی خطرناک‌تر باشد.

 

6. آیا هر دو دوچرخه امکان پیشرفت را فراهم می‌کنند؟
بله، هر دو دوچرخه امکان افزایش سطح مقاومت و سختی تمرین را فراهم می‌کنند. این امر باعث درگیری بیشتر ماهیچه‌ها و بهبود آمادگی قلبی-عروقی می‌شود. در هر دو مورد می‌توان سرعت را نیز افزایش داد.

حرف آخر

تصمیم گیری بین دوچرخه ثابت در مقابل دوچرخه اسپینینگ می‌تواند یک چالش باشد، اما اگر به نحوه استفاده از آن نگاه کنید و در واقع چند دستگاه را امتحان کنید تا بفهمید در کدام یک راحت‌تر هستید، باید تصمیم نسبتاً آسانی برای شما باشد. قبل از تصمیم‌گیری، در مورد عواملی که امروز برای شما در نظر گرفته‌ایم و اهداف تناسب اندام و بودجه خود به خوبی فکر کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. انتخاب شما هر دستگاهی باشد می‌توانید جهت خرید آن به تن آسا مراجعه نمایید. تن آسا تولید کننده تجهیزات بدنسازی باشگاهی و سازه‌های کراس فیت است. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید هر گونه دستگاه ورزشی با کارشناسان ما ارتباط برقرار نموده و محصولات ما را خریداری نمایید.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *