مطالب آموزشی بدنسازی

بهترین سن برای بدنسازی و مقایسه کامل رده‌ های سنی

بهترین سن برای بدنسازی

در جوامع امروزی وزن ایده‌آل و سایز مناسب بسیار دغدغه برای جوانان می‌باشد. بهتر است با شناخت کامل و بررسی زمان مناسب اقدام به این کار کنید. در واقع هیچ پاسخ کاملی برای سن شروع بدنسازی وجود ندارد اما از نظر مصرف مواد‌های مکمل بهتر است سن شروع بالای 18 سال باشد. ما در این مطلب شما را به شناخت بیشتری درباره بهترین سن برای بدنسازی می‌رسانیم و رده‌های مناسب را برای شما شرح خواهیم داد.

سن مناسب شروع بدنسازی چه سنی است؟

در واقع هیچ محدودیت سنی برای شروع ورزش بدنسازی وجود ندارد، اما گاهی اوقات شروع در یک گروه سنی بهتر است. برای شروع بدنسازی بهتر است به حداکثر رشد طبیعی خود رسیده باشیم و ساختار استخوانی شما ثابت شده باشد و تغیرات هورمونی را به‌طور طبیعی تمام شده باشد.

بهتر است برای شروع بدنسازی از مشکلات بدنی خود مانند بیماری‌های قلبی و کبدی و کلیوی مطمئن باشید زیرا ورزش و رژیم های غذایی استرس زیادی به شما وارد می‌کند.

سن مناسب شروع بدنسازی

سن مناسب معمولا گاهی از 16 سالگی به بعد است اما مصرف انواع مکمل‌های ورزشی سنی بالای سن 18 سال می‌خواهد.

در‌ واقع برای بدنسازی هیچ زمانی دیر نیست اما باید سن مورد نظر را برای استفاده مواد‌های استروئیدی بدانید تا آسیبی به خودتان وارد نکنید.

گاهی اوقات خانواده‌ها از آسیب دیدن فرزندان خود از شروع زود هنگام بدنسازی هراس دارند در این صورت بهتر است بدنسازی برای نوجوانان و کودکان زیر نظر بزرگسالان باشد و در زمان مناسب که آمادگی بدنی کامل را کسب کردن این ورزش را انجام دهند.

بیشتر بدانید: ” دلیل اصلی افزایش وزن بعد از ورزش چیست؟

مقایسه کامل رده‌های سنی برای بدنسازی

در ابتدا این مطلب باید توضیح مختصری درباره هورمون تستوسترون که بسیار تاثیر در بدنسازی دارد بدهیم.

هورمون تستوسترون یک هورمون مردانه می‌باشد که باعث بلوغ جنسی کامل آقایان و تقویت صدا و ساخت توده های عضلانی می‌شود. این هورمون در حدود 19 سالگی به اوج خود می‌رسد و سپس بعد از 30 سالگی به تدریج کاهش می‌یابد آقایان بالای 45 سال معمولا سطح پایین‌تری از تستوسترون دارند، درنتیجه عضله سازی در‌ بالای 45 سالگی مقداری دشوارتر از 19 سالگی باشد.

بدنسازی کودکان و نوجوانان به چه صورت می‌باشد؟

بدنسازی کودکان و نوجوانان

قبل از شروع برنامه بدنسازی برای کودکان بهتر است سلامتی آن‌ها را بررسی کنیم و هرگز برنامه های بزرگسالان را برای کودکان اجرا نکنیم و در صورت لزوم حتی این برنامه های تمرینی را متناسب با سن و توانایی بدنی‌ آن‌ها اصلاح کنیم. در ابتدا شروع بدنسازی در سن کودکان و نوجوانان بهتر است با ورزش های سبک شروع کنیم و به سراغ دستگاه بدنسازی باشگاهی نرود تا از آسیب‌های رایجی مانند کشیدگی عضله جلوگیری کنیم. اغلب خانواده نگران رشد قدی کودکان بعد از بدنسازی هستند بهتر است برای این نگرانی برنامه متناسب سن آنان را داشته باشیم

سن 20 تا 29 سالگی برای ورزش بدنسازی

سن 20 تا 29 سالگی برای ورزش بدنسازی

سن 20 تا 29 سالگی افراد به رشد کامل رسیده‌اند، و این سن مناسب برای انجام وزنه‌های سنگین می‌باشد این سن بدن ظرفیت بیشتری برای عضله سازی و حجم گرفتن بدن دارد. همانگونه که بالا گفته شد این سن بهترین سن ترشح هورمون تستوسترون برای آقایان می‌باشد.

بیشتر بدانید: ” تیپ بدنی اکتومورف و هر آنچه که باید از آن بدانید

سن 30 تا 49 سالگی در بدنسازی چگونه است؟

با شروع سن 30 سالگی و پایین آمدن سطح تستوسترون قدرت بدنی و عضلانی کاهش می‌یابد و بعد از تمرینات قدرتی که انجام می‌دهیم زمان بیشتری نیاز به استراحت داریم بهتر است در این سن تمریناتی که مناسب سن پایین تر می‌باشد را بدون تمرین کردن و گرم کردن بدن انجام ندهیم زیرا باعث آسیب به بافت های بدنی می‌شود.

سن بالای 50 سالگی و بدنسازی

در این سن باتوجه به بدنسازی‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید معمولا نسبت به افراد همسن خود بدنی سالم‌تری دارید. ممکن است در این سن بدنسازی اثرات ناشی از ترشح کمتر هورمون‌ها را کاهش دهد. اما این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است زمان استراحت بیشتری در بین تمرینات خود داشته باشید. همچنین ورزش را می توانید با استفاده از دستگاه بدنسازی خانگی در منزل انجام دهید.

سن بالای 50 سالگی و بدنسازی

بررسی بدنسازی در سن 70 و بالاتر

معمولا افرادی که بدنسازی را از ابتدا شروع کرده‌اند در این سن مقاومت بدنی زیادتر و حجم عضله بیشتری نسبت به دیگران دارند. نمونه این سن برای بدنسازی آرنولد شوارتزنگر می‌باشد که ثابت می‌کند هیچ‌وقت برای بدنسازی دیر نیست. حتی اگر سطح هورمون های بدن به شدت کاهش یافته باشد.

بررسی بدنسازی در سن 70 و بالاتر

 

نکات کلیدی برای مبتدی‌ها:

  • بهتر است در ابتدا بدن خود را گرم کنید.
  • از هر تمرین بهتر است یک ست انجام دهید.
  • ورزشی که باعث درد و ناراحتی شما می‌شود را تغیر یا رد کنید.
  • بین تمرین‌های خود استراحت داشته باشید.

 

سخن اخر

همانطور که بالا گفته شد سن مشخصی برای شروع بدنسازی وجود ندارد و هیچ زمانی دیر نیست، اما بهتر است زمان مناسب آمادگی بدنی خود را تشخیص دهید و طبق اصول و زیر نظر مربی شروع به بدنسازی کنید تا در آینده بدنی شالم تر و قوی تر داشته باشید. شما می‌توانید برای اطلاع بیشتر با مشاوره های رایگان تن‌آسا صحبت کرده و ابهامات خودتان را در این زمینه برطرف نمایید.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *