مطالب آموزشی بدنسازی

دلیل اصلی افزایش وزن بعد از ورزش چیست؟

دلیل اصلی افزایش وزن بعد از ورزش چیست؟

تا به حال متوجه افزایش وزن بعد از ورزش شده‌اید؟ افزایش وزن می تواند بسیار ناامید کننده باشد، اما چندین دلیل برای افزایش وزن بعد از ورزش وجود دارد. دلایل احتمالی افزایش وزن شامل افزایش وزن عضلانی، احتباس آب، التهاب بعد از تمرین و مصرف انواع مکمل یا غذای هضم نشده می باشد که می تواند باعث افزایش وزن بعد از ورزش شود. اما جای هیچ نگرانی نیست اگر بعد از ورزش های طولانی مدت دچار اضافه وزن شده‌اید این به معنی موفقیت شما در بدست آوری عضله می باشد. در ادامه این دلایل را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

دلایل اصلی افزایش وزن بعد از ورزش

  • عضله سازی

عضله سازی

اولین و مهم‌ترین دلیل افزایش وزن بعد از ورزش بدست آوردن عضله می باشد. اگر تمرینات شما قدرتی باشد و پروتئین کافی مصرف کنید احتمال افزایش توده عضلانی بسیار زیاد خواهد بود. حجم چربی در بدن بسیار زیادتر از حجم عضله می باشد، بنابراین با ورزش کردن با دستگاه های بدنسازی و دستگاه های بدنسازی خانگی بدست آوردن عضله بعد از ورزش طبیعی و شاهد اضافه وزن خواهیم بود که در این مورد اصلا جای نگرانی نیست. بدست آوردن عضله نشانه سلامت بدن و بالاتر رفتن قدرت جسمانی است، البته تاثیر ژنتیک در این مورد را نباید نادیده گرفت.

  • احتباس آب

احتباس آب

یکی  از دلایل افزایش وزن حفظ آب بدن می باشد. زنان معمولا در طول ماه به دلیل تغییرات هورمونی در طول ماه تغییرات وزنی را نیز متوجه می شوند.  طبق تحقیقات حفظ مایعات در بدن در اولین روزهای قاعدگی به اوج خود می رسد که همین باعث افزایش وزن می باشد.

حتی اگر بعد از ورزش کردن دچار اضافه وزن شدید ادامه دهید زیرا ورزش می تواند به کاهش این علائم کمک کند.

یکی دیگر از دلایل حفظ آب افزایش مصرف سدیم می باشد،  پس از خوردن غذاهای شور آب بیشتری مصرف می کنیم اما لزوما ادرار بیشتری تولید نمی‌کنیم که همین باعث احتباس آب در بدن خواهد شد.

  • التهاب عضلانی

التهاب عضلانی

به طور کلی اگر حرکتی خلاف حرکات همیشگی ماهیچه‌ها انجام دهید درد عضلانی یا به اصطلاح دچار التهاب عضلانی شده‌اید. التهاب عضلانی باعث افزایش وزن بعد از ورزش خواهد شد. امکان افزایش وزن با ورزش بسیار زیاد است حتی به طور موقت و این نشانه سخت کار کردن شما برای رسیدن به وزن دلخواه می باشد.

بعد از ورزش کردن به بافت عضلانی آسیب می رسد سپس روند ترمیم بعد از ورزش رخ می دهد تا عضلات رشد کرده و قوی تر شوند که همین دلیل باعث ایجاد التهاب در بافت‌ها و سپس افزایش وزن بعد از ورزش کردن می باشد. البته بهتر است برای کاهش این درد مقدار حرکات سبک در ابتدا انجام دهید.

  • مصرف مکمل ها

مصرف مکمل ها

انواع مکمل‌ها به افزایش وزن بعد از ورزش کمک می کنند.  به طور مثال کراتین که مکمل مورد توجه ورزشکاران می باشد با افزایش توده عضلانی و احتباس مایعات باعث افزایش وزن بعد از ورزش خواهد شد. غذاهایی که دارای پروتئین زیادی هستند به خودی خود باعث ایجاد چربی و افزایش وزن خواهند شد اما اگر به مقدار لازم و اصولی مصرف شوند تولید عضله خواهند کرد.

سخن آخر 

افزایش وزن به معنای چاقی نیست آنچه در کاهش وزن اهمیت دارد چربی سوزی و کاهش سایز می‌باشد. اگر مرتب ورزش می کنید و دچار افزایش وزن شده‌اید بهتر است سایز خود را چک کنید قطعا در این مورد موفق بوده اید، چربی‌ها وزن کم و حجم بسیار زیادتری نسبت به عضله دارند، با دستگاه های بدنسازی و دستگاه های بدنسازی خانگی و رعایت درست و اصولی رژیم غذایی به وزن و سایز ایده آل خودتان برسید.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *