مطالب آموزشی بدنسازی

آموزش استفاده از دوچرخه ثابت + نکات کاربری

آموزش استفاده از دوچرخه ثابت

امروزه بسیاری از افراد به دلیل مشکلات و مشغله کاری، فرصت رفتن به باشگاه های بدنسازی را ندارند. یکی از راحل های مفید برای صرفه جویی در وقت و کیفیت بهتر استفاده از لوازم با دستگاه های باشگاهی باشد.

دوچرخه ثابت یکی از انوع دستگاه های بدنسازی خانگی است، که می‌تواند گزینه مناسبی برای انجام حرکات ورزشی همچون تقویت پا باشد.

در این مطلب آموزش استفاده از دوچرخه ثابت را برای شما شرح می‌دهیم، با تن آسا همراه باشید.

انواع دوچرخه ثابت

انواع دوچرخه ثابت

 

1. دوچرخه ثابت ایستاده :

برای افرادی است، که نمی‌خواهند دوچرخه سواری به صورت حرفه ای و ورزش هوازی را انتخاب کنند، انتخاب خوبیست.

2. دوچرخه ثابت سرعتی یا اسپینیگ:

این دوچرخه برای افرادی است که در حین رکاب زدن عادت به ایستادن روی پدال را دارند.

این دوچرخه دارای دو زین است، که باعث افزایش قدرت پاها، چربی سوزی حداقل شکم، پهلو و ران هاست.

3. دوچرخه ثابت نشسته :

برای افرادی است که مشکلات کمر و ستون فقرات دارند.

در این دوچرخه پدال را به کونه ای قرار داده اند، که هم سطح زانو، زیرا فشار بر روی کمر و ستون فقرات را کم می‌کند.

آموزش استفاده از دوچرخه ثابت

آموزش استفاده از دوچرخه ثابت

مرحله اول : انتخاب مکان مناسب برای دستگاه دوچرخه ثابت

برای دوچرخه ثابت خود مکانی معین کنید،که دارای مکانی مشخص، مجزا و دور از دسترس کودکان باشد.

مرحله دوم : نحوه تنظیم صندلی(زین)

زین دوچرخه را به سمت ارتفاع باسن خود تنظیم کنید ن بالاتر از دسته دوچرخه، اگر خاستید بالاتر ببرید زین را به فاصله کمی از دسته بالا ببرید

مرحله سوم : تنظیم پدال

بعد نشستن روی دوچرخه پاهای خود را روی پدال قرار دهید، پدال رادر موقعیت ساعت 3 در مانیتور روبرو تنظیم نمایید، شروع به پدال زدن کنید.

فرایند کاهش وزن با دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت بعد تردمیل برتری خاصی نسبت به بقیه تجهیزات لاغری دارد، چون باعث می‌شود زمان بازیابی با نشستن بر روی صندلی ان بین تمرینات سریع‌تر شود و ضربان قلب را بالا نگهدارید.

داشتن این دوچرخه ثابت در منزل امکان استفاده آن در زمان دلخواهتان و اینکه همه اعضای خانواده را به ترغیب استفاده از آن وا می‌دارد.

در آموزش استفاده از دوچرخه ثابت باید سه جزء اصلی آن یعنی صندلی (زین)، فرمان و رکاب باید به صورت صحیح و درست کار کردن با آن را یاد بگیرید، تا قبل استفاده به درستی تنظیم کنید.

1)  ارتفاع صندلی هر فرد که می‌خواهد از دوچرخه استفاده کند باید براساس قد و طول پای خود که به زانوهای خود صدمه وارد نشود.

2)  تنظیم صندلی تا فرمان خیلی گزینه مهمی است، که بعد صندلی نوبت به تنظیم رکاب‌ها می‌رسد،که باید روی حالت ساعت 3 قرار دهید.

3) حدود 30 الی 60 دقیقه در روز استفاده کنید،حداکثر در طول هفته 150 دقیقه زمان استاده از دوچرخه ثابت باشد: به طور مثال اگر یک شخص 85 الی 90 کیلویی با شدت مناسب یک ساعت در طول روز با توجه به آموزش استفاده از دوچرخه ثابت در طول یک ماه 900 کالری بسوزاند.

بعد از تردمیل یکی از بهترین و سریع‌ترین دستگاه های ورزشی برای چربی سوزی بخصوص شکم و پهلو که بسیاری از بانوان از این تجمع چربی در این دو ناحیه رنج می‌برند گزینه کاملا مناسبی است.

دوچرخه ثابت با کاهش استرس و ترشح هورمون اندروفین همانند ورزش ایروبیک است.

دوچرخه ثابت فشار بر روی زانوها را کم می‌کند، افرادی که مشکل آرتروز و زانو درد دارند ،بهتر است از این وسیله استفاده کنند، تا به چربی سوزی شکم، پهلو و تقویت ماهیچه پا می‌شود.

قبل از هر چیزی باید آموزش استفاده از دوچرخه ثابت را از متخصصان ان یا مربیان باشگاه کسب کنید.

پیش از شروع کار با دوچرخه ثابت حرکات کششی برای پاها، بالا بردن زانو، چرخش تنه و خم شدنای جانبی آن را انجام دهید.

تمرینات هوازی با دوچرخه ثابت

تمرینات هوازی با دوچرخه ثابت

1. دوچرخه ثابت را مطابق باسن خود با قسمت روبرویی دوچرخه که بالاتر از ان نباشد،تنظیم کنید، در صورت زیاد بالا بردن صندلی موجب کمر درد شخص مربوطه می‌باشد.

2. پدال را در موقعیت ساعت 3 قرار دهید، پاها خود را روی پدال گذاشته و زانو های خود را 5 الی 10 درجه خم کنید.

3. حال شروع به پدال زدن کنید، اگر از سطح نشستن خود با زاویه اطمینان ندارید؛ صندلی را به عقب تر بکشید و دوباره پدال زدن را شروع کنید و برعکس.

 استفاده از مانیتور دوچرخه ثابت

 استفاده از مانیتور دوچرخه ثابت

دو دکمه اصلی آن start برای روشن و شروع به کار دوچرخه، و دکمه shut off برای خاموش کردن آن است.

یک نمایشگر LCD در مقابل شما قرار دارد، که می‌توانید با توجه به آموزش استفاده از دوچرخه ثابت سرعت، مسافت، زمان، ضربان قلب و… را ببینید.

برنامه ای روی این مانیتور تنظیم شده که بجز این قابلیت‌ها که در دسترس قرار داده و البته در برخی از برندهای دیگر قابلیت استفاده از بلوتوث، پخش موسیقی، اتصال موبایل و… را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

 • تاثیر مثبت روی قلب و ریه
 • بهبود بخشیدن توانایی ذهنی
 • کاهش دادن خطر ابتلا به آلزایمر
 • ایجاد حس نشاط و سرزندگی
 • باعث تقویت عضلات پایین تنه کمر، باسن،ران و عضلات پشت پا

ویژگی های دوچرخه ثابت

در حین خرید باید به نکاتی مانند:نوع سیستم مقاومت، قابلیت برنامه دهی، وجود صفحه نمایش، تنظیمات صندلی، تحمل وزن، قابلیت حمل و نقل، بودجه خرید، اطمینان قبل خرید، گارانتی و ضمانت، درجه سختی دوچرخه و برگه گارانتی در نظر بگیرید که تجربه یک خرید عالی را کسب کنید.

 •  نوع سیستم مقاومت: دوچرخه ثابت به جای دنده دارای سیستم مقاومت است، تا میزان فشار پدال‌ها را تغییر دهید.
 • قابلیت برنامه دهی: دوچرخه معمولی ثابت هیچ برنامه خاصی روی ان برنامه ریزی نشده است، و اگر می‌خواهید دوچرخه‌ای با برنامه بخرید از فروشنده باید اطلاع دهید که از دوچرخه ثابت نشسته و سرعتی اسپینینگ خریداری کنید.
 • وجود صفحه نمایش: صفحه نمایش به شما سرعت ، مسافت، کالری که می‌سوزانید و ضربان قلبتان را نشان می‌دهد، که اغلب ان ها دارای قابلیت پخش موسیقی و اتصال بلوتوث است.
 • تحمل وزن: دوچرخه ثابت برای وزن های بالا طراحی شده است ولی برای اینکه در خرید خود اطمینان داشته باشید، بهتر است قبل خرید ان را تست کنید.
 • قابلیت حمل و نقل: قبل خرید باید به اینکه چگونه این دوچرخه ثابت را جابه جا کنید توجه داشته باشید که در زیر ان چرخ های برای جابه جای باشد.
 • اطمینان قیمت: قبل خرید به شرایط، کیفیت، نوع ان و برند شناخته شده دقت کنید.
 • تنظیمات صندلی: زین صندلی باید قابل تنظیم باشد، اگر زین ارتفاع ثابت باشد کمرتان را اذیت می‌کند.

این نکات در خرید شما ضروری است، جهت خرید دوچرخه ثابت می‌توانید از برند تن آسا از صفحه مربوط به دوچرخه ثابت مراجعه کنید.

 

نتیجه گیری:

در این مطلب سعی شد آموزش استفاده از دوچرخه ثابت به طور کامل برای شما شرح داده شود، چنانچه سوالی داشتید می‌توانید از طریق کامنت و یا شماره های تماس با ما در ارتباط باشید.

تن آسا تولید کننده انواع لوازم بدنسازی و تناسب اندام با سلیقه درخشان بهترین دوچرخه ثابت را با گارانتی معتبر و بر اساس نیاز مشتری عرضه می‌کند، چنانچه برای خرید این نوع دستگاه‌ها نیاز به مشاوره دارید با متخصصین تن آسا تماس بگیرید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *