در حال نمایش 24 نتیجه

نمایش 9 24 36

امروزه ورزش در پارک ها و بوستان ها به واسطه نصب انواع دستگاه های بدنسازی پارکی، راحت تر و حرفه ای تر شده است. دستگاه بدنسازی پارکی به دستگاه هایی اطلاق می شود که جهت آماده سازی جسمانی و تناسب اندام در پارک ها نصب شده و در دسترس عموم هستند. این لوازم ورزشی موجب رشد و گسترش ورزش همگانی شده و به ارتقای سلامت جامعه  کمک شایانی می کند. در این مطلب فواید ورزش در پارک و استفاده از دستگاه بدنسازی پارکی مورد تحلیل و بحث قرار می گیرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

دستگاه بدنسازی پارکی

ورزش با دستگاه بدنسازی پارکی

در 20 سال اخیر ارتقای سلامت جسمی و ذهنی جامعه، کاهش و پیشگیری بیماری ها به خصوص در دوره سالمندی به سبب سبک جدید و زندگی شهری، از الویت بسیاری از دولت ها قرار گرفته و سیاست جدید بر ترویج فرهنگ ورزش کردن نهاده شد. در همین راستا در ایران، احداث فضای سبز و همچنین نصب انواع دستگاه بدنسازی باشگاهی در پارک ها در تمامی شهرها آغاز و انجام شد که با استقبال مردم قرار گرفت.

دستگاه بدنسازی پارکی (لوازم ورزشی در پارک ها) یکی از مهم ترین وسایل تعبیه شده در پارک ها جهت ورزش همگانی و تمرین در طول شبانه روز است که مورد استقبال تمامی اقشار جامعه حتی افراد میانسال و سالمند شده است.

ورزش با دستگاه بدنسازی پارکی، علاوه بر به ارمغان آوردن سلامت جسمی برای افراد، به جهت قرار گرفتن افراد در اجتماع سبب برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی و در نتیجه سلامت روانی افراد نیز می گردد.

گروه تولیدی تن آسا با بیش از 10 سال سابقه در حوزه تولید انواع دستگاه بدن‌سازی، با بکارگیری پیشرفته ترین و مدرن ترین تکنولوژی و با مشورت پزشکان متخصص و قهرمانان بنام سعی در تولید باکیفیت ترین و بی نقص ترین دستگاه های بدنسازی در ایران نموده است تا کمکی در ترویج فرهنگ زیبا و البته سالم ورزش کردن داشته باشد.

ورزش با دستگاه بدنسازی پارکی

مزایا و فواید ورزش در پارک

ورزش از مفید ترین و موثر ترین فعالیت ها به شمار می آید که با یک برنامه ریزی ساده می توان در میان برنامه روزانه خود گنجاند. برای کاهش هزینه ها و حتی لذت بردن بیشتر، ورزش در فضای باز و در پارکها توصیه می شود. سایه درختان و عطر و رنگ گل ها در پارک ها، فضایی دلنشین و خنکی فراهم می کند که ورزش کردن در آن خالی از لطف نیست.

همچنین به سبب ارتباط برقرار کردن با افراد حاضر در پارک، انجام ورزش گروهی و حتی گپ و گفت های دوستانه، تمامی استرس و خستگی در طول روز خود را فراموش کرده و پرانرژی می شوید.

ورزش در پارک، علاوه بر تاثیرات مثبت بر روان، نتایج مطلوبی بر سلامت جسمانی نیز دارد از جمله:

 • کاهش خطر سکته قلبی و مغزی

ورزش روزانه در فضای باز سبب اکسیژن رسانی مناسب به اندام ها به ویژه مغز و قلب می شود که سبب سوزاندن چربی و کاهش کلسترول خون می گردد. همچنین با کاهش توده چربی در اطراف اندام ها به ویژه قلب سلامتی شما را تضمین می کند؛ از این رو احتمال رسوب این چربی در عروق کم شده و از سکته قلبی و مغزی جلوگیری می شود.

 • کاهش فشار خون

ورزش در پارک به دلیل فضای سبز و نشاط آوری که دارد، سبب ترشح هورمون های شادی در مغز و کاهش ضربان قلب می شود؛ همچنین فعالیت بدنی چربی های بدن را سوزانده و عروق را از رسوب پاکسازی می کند، در نتیجه فشار خون کاهش می یابد.

 • درمان و پیشگیری دیابت نوع دو

ورزش با کنترل وزن و قند خون سبب پیشگیری از این بیماری می شود. همچنین نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت توانسته اند با ورزش سطح قند خون خود را کنترل کرده و میزان مصرف قرص های دیابتی و انسولین را کاهش دهند.

 • تقویت عضلات بدن

ورزش توده عضلانی بدن را افزایش و آنها را تقویت می کند. داشتن عضلات قوی از بسیاری از درد ها از جمله کمر درد، کتف درد و زانو درد جلوگیری می کند.

 • پوکی استخوان

با انجام ورزش های استقامتی که وزن در آن ها تحمل می شود، میزان مقاومت استخوان ها را افزایش داده و از پیری زودرس و پوکی استخوان به خصوص در سنین بالا جلوگیری می شود.

 

فواید ورزش پارکی

گروه بندی وسایل ورزشی پارکی

متخصصین حوزه سلامت وسایل و دستگاه های بدنسازی را با توجه به عملکرد و نحوه تاثیرشان بر بدن به 4 گروه کلی تقسیم نموده اند:

 1. دستگاه های قدرتی

این گروه به افزایش توده عضلانی و در نتیجه قدرت فرد کمک می کنند.

 1. دستگاه های متاثرکننده سیستم قلبی عروقی

این گروه سبب بهبود گردش خون و افزایش بازدهی قلب می شوند.

 1. دستگاه های انعطافی

این گروه با افزایش دامنه حرکتی اندام ها سبب انعطاف و نرمی بدن می شوند.

 1. دستگاه های تعادلی

این گروه با ایجاد و افزایش ارتباط بین مغز و عضلات بدن، سبب بهبود تعادل و هماهنگی بدن می شوند و سرعت پاسخ بدن به اتفاقات خارجی را بالا می برد.

باید این نکته مد نظر قرار گیرد که هر دستگاه بدنسازی پارکی، همه این ویژگی ها را دارا نیست و هرکدام ممکن است فقط یکی از این ویژگی ها را داشته باشد. به همین جهت به طور خلاصه انواع وسایل ورزشی پارکی و کاربرد آن ها در بخش بعدی شرح داده می شود.

گروه های وسایل ورزشی پارکی

انواع دستگاه بدنسازی پارکی

دستگاه بدنسازی پارکی به ست لوازم ورزشی فضای باز نیز شناخته می شود و به مجموعه وسایل ورزشی گفته می شود که برای استفاده عموم در فضاهای سبز و پارک ها به صورت رایگان و برای انجام ورزش های همگانی تعبیه شده اند. در اینجا به مهم ترین آن ها و کاربردشان می پردازیم:

 • دستگاه بدنسازی پارکی مسگری
  دستگاه مسگری برای تقویت عضلات شکم و کمر، ستون فقرات و افزایش گردش خون در این نواحی و در نتیجه کاهش چربی های انباشته شده در شکم و پهلو بسیار مناسب است. بر روی این دستگاه همزمان چند ورزشکار می توانند ورزش کنند و برای تمامی سنین مناسب است.
 • دستگاه بدن سازی پارکی گام زن دست و پا
  عمکرد این دستگاه دقیق مانند قدم زدن عادی است ولی باعث حرکت دست ها با دامنه حرکتی بیشتری می شود که باعث سوزاندن چربی همزمان در دست ها و پاها می شود.
 • دستگاه بدنسازی پارکی گام زن چپ و راست (پاندول)
  این دستگاه چربی های کمر و پهلو را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل نیاز به حفظ تعادل بر روی این دستگاه، هماهنگی مغز و بدن بیشتر می شود.
 • دستگاه بدنسازی پارکی گام زن جلو و عقب
  این دستگاه نیز شبیه ساز پیاده روی است و با کشش پا و بلندتر کردن قدم ها، سبب تقویت عضلات پا و سیستم عروقی پا می شود. این دستگاه مانند گام زن چپ و راست نیاز به تعادل دارد، بنابراین به هماهنگی بدن نیز کمک می کند.
 • دستگاه بدنسازی پارکی ماساژور
  این دستگاه برطرف کننده گرفتی و خستگی بدن به خصوص در نواحی پشت کمر دارد. با غلتاندن ماساژور بر بدن، گردش خون در آن نواحی بیشتر شده و عملکرد عضلات را بهبود می بخشد.
 • دستگاه بدنسازی پارکی توسن
  موجب افزایش قدرت عضلات در تمامی اندام های فوقانی و تحتانی می شود. همچنین هماهنگ کننده اعضای بدن و افزایش دهنده تعادل بدن است.
 • دستگاه بدنسازی پارکی بارفیکس
  همزمان چند ورزشکار می توانند از این دستگاه استفاده کرده و بر روی عضلات دست، شانه و اندام فوقانی کار کرده و آن ها را تقویت نمایند.
 • دستگاه بدنسازی پارکی پرس سینه
  این دستگاه سبب افزایش قدرت و استقامت عضلات سینه، شانه ها و مچ دست می شود و انعطاف این نواحی بدن بیشتر می گردد.

انواع دستگاه بدنسازی پارکی

نحوه استفاده از وسایل بدنسازی پارکی

جهت استفاده صحیح از دستگاه های بدنسازی پارکی، لازم است که قبل از استفاده نحوه کار با دستگاه را مطالعه کرده و اطلاع داشته باشید؛ چرا که استفاده نامناسب از این دستگاه ها ممکن است سبب بروز مشکلات و حتی آسیب های جدی به اندام های بدن شود.

معمولا در پارک ها، کنار هر دستگاه تابلویی جهت اطلاع رسانی نصب شده که کارایی و نحوه استفاده آن دستگاه شرح داده شده است؛ پس نیاز است که این تابلو به دقت خوانده شود و سپس حرکات ورزشی را اغاز کنید:

 1. با انجام نرمش و یا پیاده روی عادی، ابتدا بدن خود را گرم کنید.
 2. ابتدا از دستگاه هایی شروع به ورزش کنید که سبب ایجاد کشش در عضلات می شود.
 3. پس از انجام کشش های لازم، از دستگاه های قدرتی که باعث فشار به عضلات و ایجاد استقامت در آن ها می شود، استفاده نمایید.
 4. استراحت کوتاه بین انجام حرکات فراموش نشود. تصور غلطی که وجود دارد آن است که اگر بی وقفه ورزش کنیم، نتایج بهتری حاصل می شود که این کاملا اشتباه است. استراحت چند دقیقه ای بین انجام حرکات، باعث اکسیژن رسانی بیشتر به عضلات و سوزاندن چربی بیشتر و در نهایت بازدهی بالاتر می شود.
 5. پس از اتمام ورزش و کار با دستگاه ها، بدن خود را با کشش و نرمش سرد کنید تا دچار انقباض و گرفتگی عضلات نشوید.

در آخر این نکته قابل ذکر است که هر فرد می بایست بر اساس وضعیت جسمانی خود و توانش ورزش کند؛ فشار آوردن بر بدن نه تنها نتیجه مطلوبی ندارد بلکه می تواند نتایج نامطلوب جبران ناپذیری نیز به بار آورد.

دستگاه ورزشی پارکی


راهنمای خرید دستگاه بدنسازی پارکی

استفاده از دستگاه بدنسازی پارکی تنها به پارک ها محدود نمی شود؛ بلکه از ست لوازم ورزشی پارکی می توان در فضای باز مجتمع های مسکونی، حیات ساختمان، باغ و ویلا استفاده نمود.

این دستگاه ها حتی در فضاهای کوچک هم قابلیت نصب و استفاده دارند و شما می توانید با توجه به نوع ورزشی که مدنظر دارید (قدرتی، هوازی و…)، دستگاه های بدنسازی را انتخاب و در فضای سبز خود نصب نمایید.

این دستگاه ها با توجه به نوع فلز و کیفیت بلبرنگی که در آن به کار رفته، تحمل وزن های متفاوتی دارند و این مسئله در هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد.

قیمت دستگاه بدنسازی پارکی

همان طور که پیش‌تر گفته شد، این دستگاه ها می توانند با انواع فلزات و قطعات ساخته و تولید شوند در نتیجه با توجه به کیفیت ساخت، قیمت متفاوتی هم خواهند داشت.

چنانچه قصد خرید دستگاه بدنسازی پارکی را دارید و به اطلاعات بیشتری نسب به دستگاه ها و ساخت آن ها نیاز دارید، با بخش فروش شرکت تن آسا در تماس باشید.