مطالب آموزشی بدنسازی

تفاوت دمبل با هالتر چیست؟ کدام یک بهتر است؟

تفاوت دمبل با هالتر چیست؟ کدام یک بهتر است؟

هالتر و دمبل دو نوع اصلی وزنه آزاد هستند. استفاده از این نوع مقاومت، محدوده حرکتی شما را مانند دستگاه وزنه محدود نمی‌کند، به این معنی که با بالا بردن وزن، فیبرهای عضلانی بیشتری را برای تثبیت وزن به کار می‌گیرید. به علاوه، با وزنه‌های آزاد  حرکات شما بیشتر شبیه حرکات واقعی است مانند چمباتمه زدن و بلند کردن چیزی از بالای سر. اگرچه می‌توانید تمرینات یکسانی را با هر دو انجام دهید، اما دمبل و هالتر هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. با تن آسا همراه باشید و به خواندن ادامه دهد تا شما را با تفاوت دمبل با هالتر آشنا کنیم.

هالتر

هالتر

هالترها میله‌های بلند و مستقیم فلزی هستند که در انتهای آنها گیره وجود دارد تا صفحات وزنه را روی میله نگه دارند. دو نوع هالتر استاندارد و المپیک هستند.

ضخامت هالترهای المپیک در وسط کمی بیشتر از 2.5 سانتی متر است. طول آنها 200 سانتی متر، وزن 20 کیلو گرم است و می تواند بیش از 360 کیلوگرم را تحمل کند.

طول کل یک هالتر استاندارد 2.5 سانتی متر ضخامت دارد. طول آنها تقریبا 1.5 متر و وزن آنها بین 6 تا 12 کیلوگرم است. بیشتر هالترهای استاندارد می توانند تا 90 کیلوگرم وزن داشته باشند.

مزایای هالتر

برخی از تمرینات اگرچه می‌توانید آنها را با دمبل انجام دهید طوری طراحی شده‌اند که با هالتر انجام شوند. پاورلیفترها که تنها در سه تمرین (میز پرس، اسکوات و ددلیفت) شرکت می‌کنند، فقط از هالتر المپیک استفاده می‌کنند. بنابراین اگر قصد رقابت دارید، تمرین با هالتر بهتر است.

 

مزیت دیگر این است که هالتر به شما اجازه می‌دهد وزن بیشتری را بلند کنید. هالتر وزن بیشتری نسبت به دمبل دارد و استفاده از آن با وزنه های بیشتر ایمن‌تر است، زیرا شما میله را با دو دست به جای یک دست کنترل می‌کنید.

دمبل

دمبل

دمبل‌ها در اصل هالترهای کوتاهی هستند که حدود 25 سانتی متر طول دارند. و معمولاً یک دمبل را در یک دست خود نگه می‌دارید.

دمبل‌های شش گوش دمبل‌هایی با وزن ثابت هستند که به صورت 2 کیلو گرم، بین 2 تا 45 کیلو گرم در دسترس هستند. وزنه‌های سبک‌تری نیز وجود دارد که در اندازه‌های 0.5،1 و 1.5 کیلو گرمی عرضه می شوند.

مزایای دمبل

دمبل دامنه حرکتی را برای برخی از تمرینات افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، فشار قفسه سینه را در نظر بگیرید. استفاده از هالتر دامنه حرکت شما را محدود به حرکت فشار عمودی می‌کند، اما با دمبل، می‌توانید وزنه‌ها را در بالای حرکت کنار هم قرار دهید و دامنه حرکت را افزایش دهید.

اگر اغلب وزن خود را تغییر می‌دهید، دمبل‌های شش گوش مناسب هستند، زیرا نیازی به تغییر صفحات وزنه ندارید. دمبل به شما این امکان را می‌دهد که بدن خود را به صورت یک طرفه کار کنید. اگر عضله دوسر چپ شما ضعیف‌تر از عضله راست است، می‌توانید فقط با سمت چپ با دمبل تمرکز کنید.

تفاوت دمبل با هالتر چیست؟ کدام یک بهتر است؟

تفاوت دمبل با هالتر چیست؟ کدام یک بهتر است؟

هم از هالتر و هم از دمبل می‌توان برای بسیاری از تمرینات مانند پرس سینه، بازو و غیره استفاده کرد. هالتر برای تمرینات پا مانند اسکوات و آن‌هایی که بر تقویت بدن و توده بدن تمرکز دارند بهتر است. دمبل‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری در حرکت ایجاد می‌کنند و ماهیچه‌های مشخص‌تری ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، حداقل 15 نوع تمرین بازو با دمبل وجود دارد.

هنگام تعیین اینکه کدام تجهیزات تمرین قدرتی را باید برای تمرینات خود استفاده کنید، سوالات زیر را در نظر بگیرید:

  • به چه چیزهایی دسترسی دارم؟
  • با چه چیزی احساس راحتی بیشتری می‌کنم؟
  • آیا زیاد وزنه سنگین بلند می‌کنم؟ (هالتر مناسب است) آیا وزنه متوسط بلند می‌کنم؟ (دمبل مناسب است)
  • آیا من رقابت خواهم کرد؟
  • کدام یک به من امکان می‌دهد حرکات ورزش یا زندگی روزمره خود را بهتر انجام دهم؟
  • آیا محدوده حرکتی بیشتری می‌خواهم؟ (دمبل مناسب است) یا امنیت بیشتری؟ (هالتر مناسب است)

انواع مختلف دمبل

انواع مختلف دمبل

دو نوع اصلی دمبل وجود دارد: دمبل با وزن ثابت و دمبل قابل تنظیم.

دمبل‌هایی با وزن ثابت از آن دسته‌ای هستند که در ورزشگاه‌های تجاری مشاهده می‌کنید، معمولاً (به صورت جفت) از وزنه‌های 10 تا 45 کیلوگرمی و معمولاً با افزایش 2 کیلو گرمی. وزنه‌ها روی میله ثابت شده و قابل تنظیم نیستند.

دمبل‌های قابل تنظیم به شما امکان می‌دهند بار را به سرعت تغییر دهید. آنها نیز معمولاً بین 2 تا 45 کیلوگرمی با افزایش 2 کیلوگرمی عرضه می‌شوند. دمبل‌های قابل تنظیم کمی تندتر از نوع وزن ثابت هستند (بهتر است مطمئن شوید که وزن ثابت است یا در حین استفاده از دسته می‌افتد) و استفاده از آن کمی ناخوشایند است (وزن زیاد اغلب به معنی مقدار زیادی است از بشقاب‌هایی که یک دمبل بلند ایجاد می کنند و حرکت دادن آنها در بدن شما دشوار است)، اما مقرون به صرفه تر از دستگاه های بدنسازی و یک انتخاب مناسب برای یک باشگاه بدنسازی خانگی است.

انواع مختلف هالتر

انواع مختلف هالتر

مانند دمبل‌ها، هالترها می‌توانند با وزن ثابت یا با قابلیت تنظیم بار تنظیم شوند، اگرچه نوع دوم رایج ترین نوع است.

هالتر استاندارد المپیک، همان گونه که در هر ورزشگاه جدی می‌بینید، به تنهایی 20 کیلو گرم وزن دارد و تقریباً 200 سانتی متر طول دارد. قسمت میانی میله دارای پیچ و خم (شیارهای ناهموار) برای بهینه سازی کشش است، در حالی که دوار بیرونی (جایی که وزن را بار می‌کنید) صاف و ضخیم‌تر هستند، تا با صفحات وزن استاندارد المپیک مطابقت داشته باشد.

میله‌های بارگذاری شده به سبک مشابه نیز در اندازه‌های کوچکتر وجود دارند.

هالترهای با وزن ثابت معمولاً در سالن‌های ورزشی بزرگ یافت می‌شوند و روی قفسه های مخصوص ذخیره می‌شوند. آنها ممکن است بین 10 تا 45 کیلوگرم متغیر باشند و اغلب با افزایش 5 کیلوگرمی. این هالترها بطور قابل ملاحظه‌ای کوتاهتر از میله‌های المپیک هستند و برای راحتی در تمرینات با وزنه سبک‌تر و همچنین برای مبتدیان طراحی شده‌اند.

تمام هالترهایی که در بالا توضیح داده شد میله‌های مستقیم هستند. انواع دیگر هالترها طرح‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، از جمله انحنای آن که به وزنه‌بردار کمک می‌کند تا تمرینات را به طور موثر یا ایمن انجام دهد.

تفاوت دمبل با هالتر

تفاوت دمبل با هالتر

بیشتر اوقات، وقتی از هالتر استفاده می‌کنید، آن را با هر دو دست نگه می‌دارید. همانطور که در بخش بعدی بحث خواهیم کرد، این به شما امکان می‌دهد وزنی را که در حال بلند کردن آن هستید تا حد زیادی تثبیت کنید و این باعث می‌شود که وزنه سنگین را آسان‌تر کرده و حداکثر بار اضافی را برای عضلات خود ایجاد کنید.

تمرین با هالتر بیشتر برای ورزش‌های وزنه‌برداری (وزنه‌برداری المپیک، پاورلیفتینگ، کراس فیت) کاربرد دارد، جایی که هالتر در مسابقات استفاده می‌شود. در مقابل، وقتی از دمبل استفاده می‌کنید، هر دست به طور مستقل حرکت می‌کند. شما می‌توانید یک یا دو دمبل را در یک زمان بلند کنید، اما چون دستان شما روی یک نوار ثابت نیستند، دامنه حرکت در هر لیفتینگ بیشتر می‌شود و چالش در تثبیت آن نیز بیشتر است.

هنگام انجام تمرینات دمبل یک دست، شما به طور یک طرفه تمرین می‌کنید. تمرینات یک طرفه برای هدف قرار دادن یک طرف ضعیف و افزایش دامنه حرکتی برای گروه عضلانی عالی است. همچنین بدن شما را به گونه‌ای کار می‌کند که بیشتر با نحوه حرکت آن در زندگی واقعی مطابقت دارد. اغلب اوقات ما باید از یک طرف بدن خود استفاده کنیم در حالی که طرف دیگر را تثبیت می‌کنیم (دویدن، پرتاب کردن، مشت زدن و غیره)، بنابراین تمرینات دمبل بسیار کاربردی است.


حرف آخر

تفاوت دمبل با هالتر

اگر برای تمرینات ورزشی خود نیاز به هالتر و دمبل داشتید می‌توانید به تن آسا مراجعه نمایید. تن آسا تولید کننده تجهیزات بدنسازی باشگاهی و دستگاه بدنسازی جانبی است. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید هر گونه دستگاه ورزشی با کارشناسان ما ارتباط برقرار نموده و محصولات ما را خریداری نمایید.

author-avatar

درباره تن آسا

فارغ‌التحصیل رشته‌ی تربیت‌بدنی و علاقه‌مند به نویسندگی و کمک به افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار در زمینه تناسب اندام را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *